Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Krystian Maj / KPRP
Fot. Krystian Maj / KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Mat. KPRP
Nawet 100 miliardów złotych w postaci subwencji ma trafić bezpośrednio do firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki określił ten program mianem tarczy finansowej.
Szef rządu poinformował, że łącznie, wraz ze wsparciem tarczy antykryzysowej, pomoc dla polskich przedsiębiorstw przekroczy 300 miliardów złotych.

- Konstruujemy ja we współpracy z rynkiem, konstruuje ją Europejski Fundusz Rozwoju, w bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Dla nas gospodarczym celem celów jest utrzymanie miejsc pracy - mówił premier Morawiecki o tarczy finansowej.

Szef rządu podkreślał, że warunkiem otrzymania państwowej dotacji będzie utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników. Celem jest utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy - zaznaczał Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił, bezpośrednie transfery trafią zarówno do małych, jak i większych firm, których obroty spadły w ostatnim czasie o 25 procent. Wsparcie obejmie też największe podmioty gospodarcze.

- Wraz z rozwojem tej pandemii Światowa Organizacja Zdrowia i różne organizacje międzynarodowe zalecają kolejne działania. My chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń. Proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 miliardów złotych do firm - powiedział premier.

Premier podkreślił, że wszystkie programy pomocowe mają wspierać polskie firmy.

- Ta tarcza finansowa jest dodatkowym elementem ochrony przedsiębiorców i ochrony miejsc pracy. Wszystkie programy gwarancyjne, które też będą wspierać płynność i te programy de minimis, które już działają w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego są niezależne. One będą wspierać rozwój i płynność firm, i wspierać utrzymywanie miejsc pracy poprzez postojowe jak i ulgę w płatnościach na ZUS i wiele innych działań. One wszystkie są niezależne od tego co dzisiaj pokazujemy - powiedział szef rządu.

Dla mikrofirm górny pułap subwencji będzie wynosił 300 tysięcy złotych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw limit dotacji to 3,5 miliona zł. Jak podkreślał premier, żelazną zasadą nowego programu jest to, że nawet 75 procent tej subwencji będzie środkami bezzwrotnymi.

Obecny na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że obecny kryzys będzie bolesny dla gospodarki, ale możliwy do pokonania. Adam Glapiński podkreślił, że rządowy plan pomocy przedsiębiorstwom to szansa na uratowanie gospodarki. Powiedział, że tylko utrzymanie funkcjonowania firm umożliwi szybkie wyjście z kryzysu. Prezes NBP dodał, że rządowy program zapewnia "ogromne" finansowanie w stosunku do Produktu Krajowego Brutto Polski.

Zaprezentowana tarcza finansowa nie będzie uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej, ale dodatkowym programem wsparcia. Szczegóły znajdują się na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
Premier poinformował, że w ramach walki z gospodarczymi skutkami koronawirusa rząd zdecydował się przygotować rozwiązanie, jakiego dotąd nie stosował.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty