Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem. Orlen ma także przejąć PGNiG. O planach tworzenia multikoncernu energetycznego rozmawiali goście "Radia Szczecin na Wieczór".
- Taki multikoncern energetyczny to dobre rozwiązanie - dodał Jakub Wiech, prawnik, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. - Będzie zespalał możliwości działania w sektorze energetyki odnawialnej i energetyki zawodowej i w wielu innych kwestiach. Na pewno nada temu dynamiki i na pewno usprawni kompleksowość działań a taka kompleksowość jest nam bardzo potrzebna.
Multikoncern energetyczny ma prowadzić ekspansję na nowych europejskich rynkach i konkurować z największymi firmami w Europie.
- To dobry kierunek i warunki ku fuzji są sprzyjające - ocenił Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, wydawca portalu biznesalert.pl.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Podsumowując- firmę z kapitałem 53% skarbu państwa sprzedajemy firmie gdzie skarb państwa ma 27% udzialu, jednocześnie sprzedając 80% stacji tych pierwszych oraz część technologii produkcji paliw, jednocześnie wmawiając że ona może konkurować z takimi firmami jak Total czy Shell które są 15-20 razy większe, czekam na zapewnienia że będziemy drugim Exxon Mobile. Wiadomo o co chodzi, o wyciągnięcie z Orlenu jak najwięcej kasy żeby było na dalsze rozdawnictwo. Ale są i plusy- jak przyjdzie kryzys to w Polsce upadnie tylko jedna firma ;)
Przypomina to trochę zjadanie własnego ogona. Lotos i jego spółki podległe to jedna wielka dziura. W chwili obecnej jeden ze statków Lotosu(ex Petrobaltic) robi wiercenia pod farmy wiatrowe. Nawiasem mówiąc nie wiadomo czy to wyjdzie bo wiertnica jest stara i nigdy nie była używana. Do obsługi platform Lotosu został wyczarterowany inny statek spółki skarbu państwa. To wszystko to przelewanie ze szklanki do szklanki. Eksperci jak dla mnie wątpliwi.