Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. premier.gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. premier.gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do przeprowadzenia transformacji energetycznej potrzebne są siła kapitałowa i skala - tak szef rządu skomentował realizowaną fuzję Orlenu z Lotosem.
Warunkową zgodę na połączenie wydała Komisja Europejska. Bruksela uzależnia ostateczną akceptację od wywiązania się przez PKN Orlen ze wszystkich zobowiązań. Chodzi między innymi o sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii Grupy Lotos i 80 procent jej stacji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że teraz przed państwową spółką dekady inwestycji w nowe technologie, badania i rozwój. "Żeby konkurować z największymi, jak BP czy Royal Dutch Shell, nie mówiąc już o amerykańskich, czy chińskich korporacjach, potrzeba skali. Poprzez tego typu połączenia, fuzje, przejęcia, tworzy się możliwości wygenerowania dodatkowych synergii. Synergii po stronie dochodowej, synergii po stronie kosztowej. To, co tutaj ma miejsce, to jest przełomowy proces, który zwiększa efektywność funkcjonowania całej grupy energetycznej Orlen" - oświadczył premier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że następnym etapem będzie przejęcie przez powiększony Polski Koncern Naftowy Orlen spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. "Po to, żeby nie konkurować na przykład na niektórych rynkach zagranicznych. Tam gdzie nie musimy ze sobą konkurować, a możemy zwiększyć możliwości, żeby wykorzystać synergie na rynku detalicznym. Przy dobrym zarządzaniu, możliwości wygenerowania zysku przed zapłatą odsetek, podatku i amortyzacją, to jest rząd wielkości kilkunastu, a może nawet do dwudziestu miliardów złotych" - dodał szef rządu.

Premier powiedział, że planem na najbliższe lata jest też zmniejszenie liczonego w euro nawet siedmiomiliardowego deficytu w handlu chemią.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że teraz przed państwową spółką dekady inwestycji w nowe technologie, badania i rozwój.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty