Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy szukają tanich alternatyw dla rosyjskich surowców, dlatego kanclerz Olaf Scholz negocjował w Berlinie z władzami Iraku w sprawie dostaw z tego kraju gazu i ropy.
Niemcy mają za to przyspieszyć nad Eufratem proces elektryfikacji. Wojna na Ukrainie oddaliła wizję kontynuacji gazowego sojuszu z Rosją. Po zawarciu porozumień z niektórymi państwami znad Zatoki Perskiej i Afryki Olaf Scholz szuka dalszych sojuszy energetycznych na Bliskim Wschodzie.

- Irak byłby dla nas dobrym partnerem do współpracy w zakresie importu gazu i ropy - zaznaczył kanclerz podczas briefingu z premierem Iraku Mohammedem Shią Al Sudanim.

Olaf Scholz dodał, że iracki gaz mógłby być przekierowywany z Niemiec do innych państw Europy. Według niego, Berlin już nie powróci na ścieżkę uzależniania się od pojedynczych importerów energii.

Szef irackiego rządu przyjął propozycję Niemiec z zadowoleniem. W zamian za dostawy surowców niemiecki gigant Siemens Energy ma rozszerzyć w Iraku zasięg elektryfikacji.

Kraj nad Eufratem jest piątym największym producentem ropy naftowej na świecie, ale zwiększa też sukcesywnie wydobycie gazu ziemnego.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty