Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od środy rolnicy w Polsce mogą ubiegać się o unijne dopłaty bezpośrednie na nowy sezon. To element wsparcia, z którego nasi producenci korzystają co roku, ale wraz z nową perspektywą finansową UE, czekają ich zmiany.
Największą jest możliwość dobrowolnego korzystania z tak zwanych ekoschematów, czyli działań sprzyjających środowisku i dobrostanowi zwierząt.

- Podejmowane działania w ramach ekoschematów będą dodatkowo wyceniane. Tam są dwa bardzo ważne elementy: dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe. Takie praktyki jak przeorywanie czy mieszanie z glebą słomy, stosowanie obornika, sianie poplonów - za to będą dodatkowe fundusze - stosunkowo łatwe do uzyskania. Wydaje mi się, że te dwa główne ekoschematy w polskim Krajowym Planie Strategicznym - to będzie dobrze działać - mówi unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wnioski o dopłaty można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wyłącznie internetowo. Instytucja oferuje aplikację e-Wniosek na Platformie Usług Elektronicznych.

Dokumenty można składać do 15 maja. Ostateczny termin przyjmowania wniosków to 9 czerwca, ale od połowy maja redukowana będzie kwota dopłat - o 1 procent za dobę opóźnienia.

W nowym sezonie płatność podstawowa wynieść ma 118 euro do hektara. Rolnicy będą mogli skorzystać z 6 ekoschematów. Poza dobrostanem zwierząt i rolnictwem węglowym są to: nasadzenia roślin miododajnych, produkcja roślinna pod nadzorem instytucji certyfikujących, retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych oraz biologiczna ochrona upraw.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty