Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / jia3ep
Fot. pixabay.com / jia3ep
Rosyjski Gazprom stracił w ubiegłym roku ponad 72 procent zysku, w stosunku do 2021 roku. Dane na ten temat zawarte są w rocznym sprawozdaniu z działalności finansowej koncernu.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zachodnie firmy ograniczyły lub całkowicie wstrzymały zakupy surowca oferowanego przez Gazprom. Jednocześnie część krajowych operatorów, w tym polski PGNiG złożyło skargi w międzynarodowych sądach arbitrażowych z żądaniem zwrotu odsetek, a w niektórych przypadkach wypłaty odszkodowań.

W czasach Związku Radzieckiego Ministerstwo Przemysłu Gazowego, przekształcone w Gazprom był jednym z największych koncernów sprzedających gaz. Radzieckie i rosyjskie władze wykorzystywały zależność innych państwo od surowca pochodzącego z Rosji do wymuszania korzystnych dla siebie porozumień. Gazprom miał też znaczący udział w napełnianiu walutą zagraniczną rosyjskiego budżetu. Po napaści Rosji na Ukrainę, zachodnie kraje ograniczyły, a niektóre w tym Polska całkowicie zaprzestały sprowadzania rosyjskiego gazu. Kremlowi nie pomogły podwyżki cen i szukanie nowych nabywców na rynkach azjatyckich. Z miesiąca na miesiąc Gazprom tracił kontrahentów i pieniądze.

Jeśli przyjąć, że wpływy do kasy koncernu za 2022 rok były o 72 procent niższe, niż w 2021 roku i dodać do tego zobowiązania firmy wobec europejskich operatorów, w tym polskiego, to Gazprom zdaniem analityków rynku jest w najtrudniejszej sytuacji finansowej od początku istnienia spółki, czyli od 1989 roku.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty