Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Ostatnie dane pokazują, że Stany Zjednoczone mogą uniknąć recesji. Zdaniem ekonomistów, wpływ na to ma skuteczne działania Banku Centralnego, który od marca 2022 roku 11 razy podniósł stopę procentową. To skutecznie pomaga w walce z inflacją.
Bank of America stał się pierwszą dużą instytucją finansową z Wall Street, która odwołała swoją prognozę recesji, dołączając do ekonomistów Rezerwy Federalnej, którzy również się jej nie spodziewają. Tłumienie inflacji bez wpędzania gospodarki w recesję to tak zwane "miękkie lądowanie”; coś, co Bank Centralny osiągnął tylko raz w ciągu ostatnich 60 lat - informuje stacja CNN.

Zdaniem ekonomistów, głównym aspektem miękkiego lądowania jest właśnie brak recesji, co określa Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych. Oznacza to, że produkt krajowy brutto - najszersza miara produkcji gospodarczej - może się kurczyć najwyżej na kilka miesięcy. Jest to kluczowy punkt danych oprócz zatrudnienia, dochodów gospodarstw domowych i produkcji przemysłowej. Przy wzroście gospodarczym PKB, który w pierwszych dwóch kwartałach roku wyniósł średnio ponad 2 procent w ujęciu rocznym, gospodarka USA nadal ma mocne podstawy. Prognozy wskazują, że trzeci kwartał w tym przypadku ma zwiększyć się do blisko 4 procent produktu krajowego brutto, a to zdecydowanie zmniejsza ryzyko recesji, której wcześniej spodziewano się w końcówce roku.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty