Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, niezmiennym od października 2023 roku.
W uzasadnieniu swojej decyzji wskazała między innymi na niepewność, co do ostatecznej wysokości inflacji w drugiej połowie roku po odmrożeniu cen energii. W ocenie ekonomisty Marcina Luzińskiego, dzisiejsza decyzja była zgodna z jego oczekiwaniami. Dodał, że sytuacja na rynku pracy będzie drugim kluczowym czynnikiem kształtowania się inflacji w bieżącym roku.

- Będzie miała wpływ na inflację. Bezrobocie jest bardzo niskie, blisko rekordowych poziomów, a jednocześnie wzrost płac utrzymuje się na wysokim dwucyfrowym poziomie i moim zdaniem w podobnym tempie będzie rósł w najbliższych miesiącach. To będzie się przekładało na rosnące koszty dla firm, co z kolei może mieć wpływ na rosnące ceny - wyjaśnił ekonomista.

Podstawowa stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 5,75 procent. Od jej wysokości zależy między innymi oprocentowanie kredytów w złotych.
W ocenie ekonomisty Marcina Luzińskiego, dzisiejsza decyzja była zgodna z jego oczekiwaniami. Dodał, że sytuacja na rynku pracy będzie drugim kluczowym czynnikiem kształtowania się inflacji w bieżącym roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty