Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji » ARCHIWUM 2023
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jest finał sprawy dostępu do plaż w Wisełce i Świętouściu - Woliński Park Narodowy zrezygnował z pobierania opłat od osób, które idą tylko na kąpielisko. Naszymi gośćmi były dyrektor WPN Wioletta Nawrocka oraz burmistrz Wolina Ewa Grzybowska.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie profilaktyki raka piersi: "wybieram się do poradni onkologicznej w szpitalu na Pomorzanach i co słyszę? - Nie możemy pani umówić, bo pielęgniarka, która umawia pacjentów onkologicznych jest na zwolnieniu. Nikt jej nie zastępuje w tym czasie! I mimo, że w rejestracji siedzą 4 panie, żadna nie ma namaszczenia i specjalistycznych kursów, żeby mnie po prostu zarejestrować na wizytę. Zostawi pani numer telefonu, będzie dzwonić jak wróci - słyszę na koniec - termin najbliższy mamy co prawda na listopad, no ale coś tam postara się pewnie szybciej w pani przypadku. Do onkologa! Na listopad! Oczywiście kończy się tym, że idę w poniedziałek na biopsję prywatnie".
Mamy w tej sprawie komentarz rzeczniczki placówki Bogny Bartkiewicz: "sytuacja, kiedy pielęgniarka lub rejestratorka jest na zwolnieniu, ale obecne są inne rejestratorki, a mimo to pacjentowi odmawia się rejestracji, nie powinna mieć miejsca. Jeśli rejestratorki mają wątpliwości co do pilności rejestracji pacjenta na badania (na podstawie wyników dotychczasowych badań), wówczas konsultują to z obecnym w poradni lekarzem lub w sytuacji jego nieobecności (np. w dniu, kiedy dana poradnia jest nieczynna) – kserują dokumentację medyczną, konsultują z lekarzem i po rozmowie z nim niezwłocznie kontaktują się z pacjentem, informując o ustaleniach (zazwyczaj następnego dnia roboczego). Biopsja jest badaniem z zakresu pogłębionej diagnostyki, inwazyjnym, którego uzasadnienie wykonania oraz rodzaj (biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa) musi potwierdzić i ustalić lekarz specjalista. Wówczas wystawia skierowanie. Nie decyduje o tym ani pielęgniarka, ani tym bardziej rejestratorka. Rejestracja na biopsję nie wymaga „nadzwyczajnych kompetencji’, jednak musi być poprzedzona wizytą pacjenta u lekarza specjalisty w odpowiedniej poradni (z powodów opisanych wyżej) – w opisywanym wyżej przypadku: ginekologicznej lub onkologicznej. To wynika z procedur i funkcjonującego w kraju systemu opieki ambulatoryjnej. Brak możliwości zarejestrowania pacjentki na biopsję, bez uprzedniej wizyty u lekarza specjalisty, który wystawia skierowanie na biopsję, nie jest wynikiem niechęci czy niekompetencji pracownika rejestracji – brak skierowania na biopsję uniemożliwia rejestrację na to badanie.
W skrócie wygląda to tak:
- najpierw rejestracja do specjalisty w poradni (w tym wypadku u onkologa),
- na wizycie specjalista wystawia skierowanie na badania specjalistyczne (w tym wypadku biopsję),
- potem rejestracja na to badanie w pracowni
- następnie wykonanie badania w pracowni, we wskazanym terminie.
W sytuacji, gdy w przypadku pacjenta onkologicznego lekarz ocenia konieczność wykonania badań jako pilnych, to by przyspieszyć diagnostykę, powinien on wystawić takiemu pacjentowi kartę DiLO (wystawić ją może zarówno lekarz POZ, jak i każdy inny lekarz specjalista), która nadaje szybszy tryb rejestracji, badań, diagnozy w zakresie chorób onkologicznych".
Sprawę komentowała też naczelnik Wydziału Departament Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta Urszula Rygowska-Nastulak. Nasz gość mówił też o sytuacji naszego Słuchacza, pana Zdzisława, który wykonał badania w prywatnym punkcie działającym przy szpitalu przy Unii Lubelskiej - naszemu Słuchaczowi odmówiono podania wyników, tłumacząc się, że najpierw musi zobaczyć je lekarz.

Słuchacze skarżą się na nieustające problemy z przejazdem przez Bezrzecze. Kiedy skończą się tam remonty? Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.
 

Zobacz także

2023-05-26, godz. 14:29 26.05.2023 Problemy konsumenckie otworzyły nasz program. Jeden ze słuchaczy skarżył się, że w sklepie z elektroniką, nieprzyjmowane są zwroty, ale tylko produktów… » więcej 2023-05-25, godz. 10:38 25.05.2023 W ub. niedzielę na "orliku" w Kołbaskowie odbyły się "psie" zawody. Auta parkowały na terenie pobliskiego cmentarza, a jak relacjonują nasi Słuchacze -… » więcej 2023-05-24, godz. 10:25 24.05.2023 Czy warto wprowadzić nocny zakaz sprzedaży alkoholu? Szczecińscy radni są w tej sprawie podzieleni, a uchwała w tej sprawie nie została przyjęta. Co na… » więcej 2023-05-23, godz. 15:09 23.05.2023 Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudził temat nieuczciwych najemców. Kolejna historia ze Szczecina, po raz kolejny wywołała dyskusję, jak skutecznie pozbyć… » więcej 2023-05-22, godz. 11:51 22-05-2023 Naszym gościem był dziś ekspert nauki i techniki jazdy Filipa Grega. Temat? Organizacja ruchu na Placu Grunwaldzkim i pytanie od naszego Słuchacza - czy nie… » więcej 2023-05-19, godz. 11:41 19.05.2023 Czy z lasu można brać chrust na ognisko? Odpowiada Marcelina Gosiewska z Nadleśnictwa Trzebież. Dziki na Wyspie Puckiej. Czy można odstrzelić wszystkie?… » więcej 2023-05-18, godz. 11:48 18.05.2023 W audycji powróciliśmy do wczorajszego tematu nieuczciwych najemców mieszkań. Naszym gościem był adwokat Jakub Lewandowski. Nasi Słuchacze od wielu tygodni… » więcej 2023-05-17, godz. 13:06 17.05.2023 Świadectwa energetyczne są obowiązkowe od 28 kwietnia tego roku. Wymagane jest nie tylko dla nowo ale i wcześniej zbudowanych domów lub mieszkań w budynkach… » więcej 2023-05-16, godz. 11:45 16.05.2023 Zepsuły się ruchome schody w holu dworca Szczecin Główny. Niestety naprawa potrwa co najmniej miesiąc. Naszym gościem był Bartłomiej Sarna z biura prasowego… » więcej 2023-05-15, godz. 12:00 15.05.2023 Dziś trochę popadało, ale pod kątem suszy nie jest dobrze. Naszym gościem był hydrolog, rzecznik Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski… » więcej
1415161718