Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji » ARCHIWUM 2023
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jest finał sprawy dostępu do plaż w Wisełce i Świętouściu - Woliński Park Narodowy zrezygnował z pobierania opłat od osób, które idą tylko na kąpielisko. Naszymi gośćmi były dyrektor WPN Wioletta Nawrocka oraz burmistrz Wolina Ewa Grzybowska.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie profilaktyki raka piersi: "wybieram się do poradni onkologicznej w szpitalu na Pomorzanach i co słyszę? - Nie możemy pani umówić, bo pielęgniarka, która umawia pacjentów onkologicznych jest na zwolnieniu. Nikt jej nie zastępuje w tym czasie! I mimo, że w rejestracji siedzą 4 panie, żadna nie ma namaszczenia i specjalistycznych kursów, żeby mnie po prostu zarejestrować na wizytę. Zostawi pani numer telefonu, będzie dzwonić jak wróci - słyszę na koniec - termin najbliższy mamy co prawda na listopad, no ale coś tam postara się pewnie szybciej w pani przypadku. Do onkologa! Na listopad! Oczywiście kończy się tym, że idę w poniedziałek na biopsję prywatnie".
Mamy w tej sprawie komentarz rzeczniczki placówki Bogny Bartkiewicz: "sytuacja, kiedy pielęgniarka lub rejestratorka jest na zwolnieniu, ale obecne są inne rejestratorki, a mimo to pacjentowi odmawia się rejestracji, nie powinna mieć miejsca. Jeśli rejestratorki mają wątpliwości co do pilności rejestracji pacjenta na badania (na podstawie wyników dotychczasowych badań), wówczas konsultują to z obecnym w poradni lekarzem lub w sytuacji jego nieobecności (np. w dniu, kiedy dana poradnia jest nieczynna) – kserują dokumentację medyczną, konsultują z lekarzem i po rozmowie z nim niezwłocznie kontaktują się z pacjentem, informując o ustaleniach (zazwyczaj następnego dnia roboczego). Biopsja jest badaniem z zakresu pogłębionej diagnostyki, inwazyjnym, którego uzasadnienie wykonania oraz rodzaj (biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa) musi potwierdzić i ustalić lekarz specjalista. Wówczas wystawia skierowanie. Nie decyduje o tym ani pielęgniarka, ani tym bardziej rejestratorka. Rejestracja na biopsję nie wymaga „nadzwyczajnych kompetencji’, jednak musi być poprzedzona wizytą pacjenta u lekarza specjalisty w odpowiedniej poradni (z powodów opisanych wyżej) – w opisywanym wyżej przypadku: ginekologicznej lub onkologicznej. To wynika z procedur i funkcjonującego w kraju systemu opieki ambulatoryjnej. Brak możliwości zarejestrowania pacjentki na biopsję, bez uprzedniej wizyty u lekarza specjalisty, który wystawia skierowanie na biopsję, nie jest wynikiem niechęci czy niekompetencji pracownika rejestracji – brak skierowania na biopsję uniemożliwia rejestrację na to badanie.
W skrócie wygląda to tak:
- najpierw rejestracja do specjalisty w poradni (w tym wypadku u onkologa),
- na wizycie specjalista wystawia skierowanie na badania specjalistyczne (w tym wypadku biopsję),
- potem rejestracja na to badanie w pracowni
- następnie wykonanie badania w pracowni, we wskazanym terminie.
W sytuacji, gdy w przypadku pacjenta onkologicznego lekarz ocenia konieczność wykonania badań jako pilnych, to by przyspieszyć diagnostykę, powinien on wystawić takiemu pacjentowi kartę DiLO (wystawić ją może zarówno lekarz POZ, jak i każdy inny lekarz specjalista), która nadaje szybszy tryb rejestracji, badań, diagnozy w zakresie chorób onkologicznych".
Sprawę komentowała też naczelnik Wydziału Departament Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta Urszula Rygowska-Nastulak. Nasz gość mówił też o sytuacji naszego Słuchacza, pana Zdzisława, który wykonał badania w prywatnym punkcie działającym przy szpitalu przy Unii Lubelskiej - naszemu Słuchaczowi odmówiono podania wyników, tłumacząc się, że najpierw musi zobaczyć je lekarz.

Słuchacze skarżą się na nieustające problemy z przejazdem przez Bezrzecze. Kiedy skończą się tam remonty? Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.
 

Zobacz także

2023-03-28, godz. 11:41 28.03.2023 Z kuchenki ulatniał się gaz. Pogotowie gazowe zamknęło zawór i nakazało wymianę kuchenki. Instalator nowej nie miał sprzętu do kontroli szczelności… » więcej 2023-03-27, godz. 11:02 27.03.2023 Czy pieszy, który doznał obrażeń w wyniku potrącenia przez jadącego hulajnogą należącą do operatora o nazwie Tier, dostanie odszkodowanie z OC tej firmy?… » więcej 2023-03-24, godz. 14:16 24.03.2023 W audycji powróciliśmy do sprawy prawomocnego już wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 9 lutego, który stwierdził nieważność uchwały… » więcej 2023-03-24, godz. 11:55 23.03.2023 Kiedy będą wypłacone pieniądze z tytułu dodatku elektryczny? Chodzi o 1000 zł lub 1500 zł dla osób, które jako główne źródło ogrzewania mają urządzenia… » więcej 2023-03-22, godz. 15:51 22.03.2023 Pan Marek, nasz słuchacz i kierowca taksówki, jakiś czas temu zatrzymał swój pojazd na ulicy Tkackiej w Szczecinie. Zatrzymał na chwilę, żeby wysadzić… » więcej 2023-03-21, godz. 11:41 21.03.2023 Nasz Słuchacz narzeka na utrudniony dostęp do biur obsługi spółki ENEA w Szczecinie - "z ulicy" ciężko się dostać. Naszym gościem była Berenika Ratajczak… » więcej 2023-03-20, godz. 13:07 20.03.2023 Czy jest szansa na zmianę zasad odbioru odpadów komunalnych w gminie Dobra? Kilka tygodni temu współwłaścicielka firmy Jumar Małgorzata Maruszewska powiedziała… » więcej 2023-03-17, godz. 13:03 17.03.2023 Sprawa odbioru śmieci w gm. Dobra na razie nie będzie rozwiązana - nadal będzie "drożej i rzadziej". Naszym gościem był radny klubu Wspólnota Samorządowa… » więcej 2023-03-16, godz. 13:11 16.03.2023 W audycji powróciliśmy do sprawy mieszkańców jednej z kamienic przy Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie - klatka nie była od bardzo dawna remontowana… » więcej 2023-03-15, godz. 13:09 15.03.2023 Brakuje leku "trulicity", która jest stosowany w celu obniżenia poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 2 - alarmuje nasza Słuchaczka. Naszym gościem był prezes… » więcej
1819202122