Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Kalendarium historyczne

2 lutego

Agata ROKICKA

  • 1494 - Urodziła się królowa Bona, energiczna i zdecydowana żona króla Zygmunta I Starego. Wychowanej we włoskim księstwie Bari, rządzonym przez Sforzów, przyzwyczajonej do sprawowania władzy i skutecznego wpływu na politykę w kraju, trudno było odnaleźć się w polskich warunkach. Miała jednak przewagę intelektualną i wiedzę, która pozwoliła jej wprowadzać korzystne reformy gospodarcze. Królowej Bonie zawdzięczamy też tzw. włoszczyznę na naszych stołach. Intrygowała, prowadziła własną politykę, skierowaną przeciw Habsburgom, walczyła o pozycję rodziny i dynastii. Konflikt z ukochanym synem, Zygmuntem Augustem, brak poparcia szlachty sprawiły, że wyjechała z Polski w lutym 1556 roku do rodzinnego Bari, gdzie już w następnym roku została otruta na polecenie Habsburgów.
  • 1709 - Uratowano brytyjskiego żeglarza Alexandra Selkirka, który spędził 5 lat na bezludnej wyspie. Jego historia stała się inspiracją dla znanej książki Daniela Defoe pt. „Robinson Crusoe”.
  • 1852 - W Londynie otwarto pierwszą toaletę publiczną. Było to istotne wydarzenie ze względu na niski stopień higieny w dawnych miastach.
  • 1882 - Urodził się James Joyce, jeden z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich XX wieku. Zrewolucjonizował język i narrację prozy literackiej. W swojej najsławniejszej powieści, „Ulisses”, wprowadził monolog wewnętrzny oraz gęstą znaczeniowo i symbolicznie fabułę. Autor powieści „Portret artysty z czasów młodości”, zbioru opowiadań „Dublińczycy” , wierszy, poematu prozą „Finnegan’s Wake”.
  • 1893 - W pierwszym studiu filmowym Thomasa Edisona w New Jersey nakręcono pierwsze zbliżenie w historii kina. Film przedstawiał kichnięcie komika Freda Otta. Był to pierwszy w kinematografii obraz, którego twórcy zastrzegli sobie prawa autorskie.
  • 1943 - Kapitulacja niemiecka pod Stalingradem. Rok 1943 zadecydował o losach II wojny światowej. W grudniu dwa lata wcześniej Niemcy zostali zatrzymani pod Moskwą, ciężkie walki toczyły się pod Leningradem i na Kaukazie, niepowodzenie spotkało armie państw Osi w Afryce Północnej. Walki w rejonie Stalingradu (obecnie Wołgogradu) toczyły się od lata 1942 roku. W wyniku błędnych decyzji Hitlera doszło do okrążenia pod Stalingradem niemieckiej 6 Armii, dowodzonej przez marszałka Friedricha Paulusa. Kapitulacja tych wojsk w lutym 1943 roku stanowiła punkt zwrotny walk na froncie wschodnim. Niemcy utracili tam ponad 90 tys. żołnierzy i 20 generałów, tysiące dział, samolotów.