Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Lubimy stawiać pomniki, choć zwykle nie zgadzamy się w kwestii tego, kto miałby na nich stanąć lub czemu miałyby być poświęcone, albo co upamiętniać. Dyskusyjną często sprawą jest też ich wartość artystyczna. Postawienie dobrego pomnika wymaga: zdolnego artysty, porządnego materiału oraz starannie wybranego i ładnie zagospodarowanego potem otoczenia. A to wszystko koszty, na które inicjatorów często nie stać.

Jeszcze mniej zgody jest na nowoczesne instalacje i formy, który po prostu ozdabiałyby wspólną przestrzeń publiczną. Przykład z fatalnie wykonaną niesławną „Frygą” skutecznie zniechęca do eksperymentów.

Czy i jakie pomniki są Szczecinowi potrzebne? Gdzie jest na nie miejsce? Komu lub czemu powinny być poświęcone? W formie tradycyjnej czy nowoczesnej? Kto o tym powinien decydować? To pytania, które stawia sobie niejeden mieszkaniec naszego miasta, słysząc o planach na przyszłość. W grę wchodzi tu choćby możliwość usunięcia pomnika Colleoniego z placu Lotników lub postawienia na Łasztowni pomnika "Szefa wszystkich szefów".
Do dyskusji zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • Ela Blanka - rzeźbiarka, prezeska Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy;
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanista, Szczeciński Ruch Miejski;
  • Sabina Wacławczyk - plastyczka, architekt wnętrz, inicjatorka wielu akcji np. Wanda Lova czy plebiscytu "Witryna Roku", Szczeciński Ruch Miejski;
  • Artur Sawczuk - dyrektor Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-06-19, godz. 16:51 Sztuczna inteligencja a relacje międzyludzkie Sztuczna inteligencja przebojem wkroczyła w nasze życie. I w dużym stopniu ułatwiła je. Jednocześnie pojawiło się wiele obaw. Niektórzy eksperci twierdzą… » więcej 2024-06-18, godz. 13:01 Przed nami "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18" 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18" już wkrótce w Ińsku. Czy wśród nich są przyszłe Agnieszki Holland… » więcej 2024-06-18, godz. 13:01 Kondycja NGO-sów Organizacje pozarządowe to kolorowe miasto, załatwione niszowe problemy i realizacja pasji. W jakie są kondycji i jak sobie radzą NGO-sy ? » więcej 2024-06-18, godz. 13:01 Akcja „Bądźmy Oryginalni!" „Bądźmy Oryginalni!" to akcja profilaktyczna wpisującą się w bardzo głośną ostatnio tematykę rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego młodzieży… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Narodowe Czytanie 2024 Prezydent Andrzej Duda wskazał, że w tym roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone dramatowi „Kordian” Juliusza Słowackiego. Rok temu zainteresowani tą… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Komentarze po szczycie pokojowym Szczyt pokojowy w Szwajcarii dotyczący zakończenia wojny w Ukrainie – bez przełomu. Prezydent Wołodymyr Zełenski domaga się wycofania rosyjskich wojsk… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Sukcesy i porażki piłkarek i piłkarzy Polscy piłkarze w dobrym stylu przegrali na Euro z Holandią 2 : 1. Czy mamy szansę na wyjście z grupy, gdy przed nami mecze z Austrią i Francją? W programie… » więcej 2024-06-12, godz. 13:48 Przed nami X Festiwal Róż W niedzielę w Dobrej odbędzie się X Festiwal Róż, zorganizowany na cześć pisarki i wielkiej miłośniczki ogrodów Elizabeth von Arnim. Czym to pachnie? » więcej 2024-06-12, godz. 13:40 Przyszłość Odry Odra jest zasolona i zaśmiecona. Najlepszą metodą na to, aby rzeka odżyła jest zahamowanie wszystkich czynników, które ją niszczą. Czy jest na to sza… » więcej 2024-06-12, godz. 13:38 Praca za minimalną Polska jest ewenementem pod względem liczby osób zarabiających na minimalnym poziomie. Pracownicy nie chcą wysilać się czy ponosić kwalifikacji, skoro ich… » więcej
12345