Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Uroczystość nadania imienia Lecha Kaczyńskiego terminalowi LNG w Świnoujściu. Piotr Naimski (na zdj. drugi z lewej). Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Uroczystość nadania imienia Lecha Kaczyńskiego terminalowi LNG w Świnoujściu. Piotr Naimski (na zdj. drugi z lewej). Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Powstający przez kadencje trzech rządów gazoport w Świnoujściu to niemal pełna zasługa Prawa i Sprawiedliwości - uważa Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Mówił o tym podczas sobotniej uroczystości nadania terminalowi LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zapytany o to, jaki wkład w powstanie tej strategicznej inwestycji miał rząd PO-PSL przypisał poprzedniej ekipie tylko jedną zasługę. - Ich udział polega na tym, że nie przerwali tej inwestycji. Zastanawiali się rok, opóźnienie z tego powodu wynikające wyniosło trzy lata, ale nie przerwali i to jest zasługa tamtego rządu - powiedział Naimski.

- Gazoport jest ogromną szansą na rozwój Świnoujścia - twierdzi prezydent tego miasta Janusz Żmurkiewicz. Na nim inwestycje nie mogą się jednak skończyć. Jedną z najważniejszych jest budowa tunelu pod Świną - podkreśla Żmurkiewicz i wierzy w jej pomyślność. - W 2021 roku będziemy uczestniczyli w otwarciu jakże ważnej dla nas inwestycji. Połączymy Świnoujście z Polską.

Zgodnie z szacunkami półtorakilometrowy tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam to koszt około 800 milionów złotych. Inwestycja w 85 procentach miałaby być finansowana z budżetu Unii Europejskiej i w 15 procentach przez miasto Świnoujście.

W sobotniej uroczystości nadania terminalowi LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego wzięli udział m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, córka tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Marta Kaczyńska oraz przedstawiciele władz.

Ceremonia rozpoczęła się przed bramą wjazdową do terminalu. Stanęła tam tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Na początek głos zabrał przed nią Jarosław Kaczyński.

- Lech Kaczyński całkowicie i konsekwentnie odrzucał to niemądre stwierdzenie, że Polska jest jak brzydka panna bez posagu. Warto by ta pamięć była utrwalana - mówił Jarosław Kaczyński.

Po przemowie prezes PiS wraz z Martą Kaczyńską zdjęli zawieszoną na tablicy wstęgę. W ten sposób gazoport oficjalnie zyskał imię zmarłego tragicznie prezydenta. Następnie goście uroczystości przeszli do pobliskiego namiotu. Tam przemowę wygłosił prezydent Andrzej Duda.

- Wierzę w to, że jest z nami duchem i na nas patrzy i że będzie mógł patronować temu wszystkiemu, co dla polskiej suwerenności będzie tu realizowane - mówił Prezydent RP.

Politycy PiS podkreślają - to Lech Kaczyński był głównym inicjatorem powstania gazoportu. Koncepcję jego budowy przedstawił w 2006 roku podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Terminal może odbierać do pięciu miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu rocznie. To około jedna trzecia zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Terminal LNG w Świnoujściu kosztował trzy miliardy złotych. Realizacja inwestycji zajęła 10 lat.
Relacja Wojciecha Zagaja.
Piotr Naimski zapytany o to jaki wkład w powstanie tej strategicznej inwestycji miał rząd PO-PSL przypisał poprzedniej ekipie tylko jedną zasługę.
- Gazoport jest ogromną szansą na rozwój Świnoujścia - twierdzi prezydent tego miasta Janusz Żmurkiewicz. Na nim inwestycje nie mogą się jednak skończyć. Jedną z najważniejszych jest budowa tunelu pod Świną - podkreśla Żmurkiewicz i wierzy w jej pomyślnoś

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty