"Andrzej Duda stanął po stronie banków, a nie ludzi" - tak spłacający kredyty we frankach szwajcarskich komentują prezydencki projekt ustawy frankowej. Zakłada on, że banki zwrócą kredytobiorcom tzw. spread, czyli różnicę między kursem waluty, po jakim kredyty udzielono a wyższym kursem, po którym jest spłacany.
- Prezydent stanął po stronie banków. Zrobił to naszym kosztem i my musimy sobie radzić i nieważne czy ludzie zbankrutują, czy będą mieli co jeść, czy stracą dach nad głową. To nie ma znaczenia - oceniała.
Misztal przypomniała też obietnicę Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej. Zadeklarował wtedy, że jeśli zostanie prezydentem, to w ciągu trzech miesięcy złoży w Sejmie projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów zaciągniętych we franku na złotówki.
Jak twierdzi główny analityk portalu Bankier.pl Krzysztof Kolany, pomysł od początku nie był realny. - Obiecywanie przewalutowania kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia było mrzonką od samego początku - komentował.
Ekonomista Uniwersytetu Szczecińskiego dr Jarosław Korpysa uważa, że prezydencki projekt nie uchroni przed wahaniami kursów walut. - Dzięki ustawie tak naprawdę być może ten kredyt będzie obniżony. Osoby, które spłaciły kredyt, będą mogły wystąpić do banku o zwrot i wtedy dostaną go w gotówce, a kredytobiorcom, którzy nadal mają kredyty, ten kredyt zostanie tylko pomniejszony - mówił Korpysa.
Kredyty we franku spłaca obecnie około 550 tysięcy polskich rodzin. Ich problemy rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs franka, a jego cena natychmiast poszła w górę. Gdyby dzisiaj banki musiały przewalutować kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie, operacja pochłonęłaby - według szacunków - około 60-70 miliardów złotych.
Danuta Misztal z Inicjatywy Obywatelskiej "Stop Bankowym Klauzulom Niedozwolonym" mówiła w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór", że projekt ustawy nie rozwiązuje problemu.
- Obiecywanie przewalutowania kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia było mrzonką od samego początku - komentował główny analityk portalu Bankier.pl Krzysztof Kolany.