Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że zachodniopomorskie to region strategiczny dla Europy. Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że zachodniopomorskie to region strategiczny dla Europy. Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
Zachodniopomorskie akcenty w expose nowego premiera: w kontekście naszego województwa Mateusz Morawiecki mówił m. in. o bezpieczeństwie energetycznym.
- To jest warunek naszej suwerenności. Projektem, który przybliżył nas do tego celu jest terminal gazowy w Świnoujściu. Jego realizacja nie udałaby się bez determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzięki tej nowej infrastrukturze nasze uzależnienie od importu rosyjskiego gazu spada. Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Chcemy utworzyć tutaj hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów - zapowiedział premier Morawiecki.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że zachodniopomorskie to region strategiczny dla Europy.

- Odbudowa portów morskich: Trójmiasto i Szczecin-Świnoujście! Ponadto budowa tunelu łączącego Świnoujście z Polską, z dawna oczekiwany projekt, też go zrealizujemy. To wszystko będzie kolejnym, bardzo ważnym krokiem, na drodze utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy - podkreślił premier.

Jak dodał, kolejnym ważnym wyzwaniem dla rządu jest rozbudowa drogi S3.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego gabinet będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne.

- Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. Tak jak teraz - mówił premier.

Szef rządu oświadczył, że państwo powinno pełnić podmiotową rolę w gospodarce. Podkreślał, że w ostatnich latach w naszym kraju przyjęto zły model gospodarczy. Zauważał, że coraz częściej zagraniczni eksperci przyznają, iż Polska uzależniła się od obcego kapitału.

- Potrzebujemy państwa i silnej tożsamości, by wyrwać się z peryferii - dodał Mateusz Morawiecki. Zauważył, że nie wszystko co nasza gospodarka wytworzy, pozostaje w naszych portfelach. Przytoczył dane, z których wynika, że rocznie 70 do 100 miliardów złotych stanowi dochód zagranicy.

Premier powiedział, że drogą do lepszego jutra musi być Polska równych szans i solidarności społecznej. Mówił, że dzięki programom społecznym, jak "Rodzina 500 plus" udało się zmniejszyć nierówności społeczne.

- Według konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową, społeczną, a nie antyspołeczną - jak wyglądała niestety praktyka pierwszego ćwierćwiecza III RP. Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce żyje, ma się dobrze i przynosi owoce - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że ważny jest dialog i współpraca ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

Mateusz Morawiecki mówił też o pomysłach na poprawę stanu służby zdrowia. Pierwszy z nich to zwiększenie wydatków do 6 procent PKB w ciągu kilku lat. Jak podkreślał, będzie to możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Zapowiedział też nacisk na walkę z chorobami nowotworowymi i kardiologicznymi, na które Polacy umierają najczęściej. Dlatego zapowiedział budowę Narodowego Instytut Onkologii, w którym będą prowadzone nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w polskiej nauce i edukacji wprowadzane będą kolejne zmiany. Jak podkreślał, reforma edukacji będzie kontynuowana, ale tym razem z naciskiem na szkolnictwo branżowe, bo takie są potrzeby rynku. Jak podkreślił, 65 procent obecnych uczniów będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie powstały. Premier Morawiecki zapewniał, że zrobi wszystko, by młodzi, którzy dotąd musieli emigrować za pracą - czyli pokolenie straconych szans - mogli znaleźć godną pracę w Polsce z wysokim wynagrodzeniem.

- Wierze, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - zapewniał szef rządu. Utrzymaniu naukowców w Polsce ma z kolei służyć reforma nauki, w tym instytutów badawczych. Ponadto, nauka w większym stopniu niż dotąd musi stwarzać podstawy do rozwoju naszej gospodarki.

Premier oświadczył, że Polska nie chce Unii Europejskiej dwóch prędkości. Mówił, że Europa wciąż wychodzi z kryzysu finansowego, który wybuchł 10 lat temu. Teraz Stary Kontynent szuka nowych dróg i idei oraz jednocześnie waży się przyszłość projektu europejskiego - mówił premier.

- Nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - podkreślał Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że coraz częściej w Unii "ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, lecz silniejszy". - To jest nie w porządku - ocenił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska z jej długą tradycją tolerancji i demokracji jest częścią Europy. - Nasz kraj wnosi do Europy bagaż naszych wartości i tradycji - mówił premier. Mateusz Morawiecki mówił, że Polska z jej tradycją parlamentaryzmu i uznania praw wyborczych kobiet, ma jedną z najwspanialszych i największych europejskich tradycji tolerancji i demokracji. Wnosimy je wraz z wartościami do zjednoczonej Europy jako cenny bagaż.

- Anglosaski kapitalizm wyraźnie nie najlepiej sobie radzi z nierównościami, a francuski, czy włoski z konkurencyjnością. W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zadeklarował gotowość wspierania przez Polskę Europy w odnowie rzeczywistych wartości, które - jego zdaniem - "coraz częściej stają się zaprzeczeniem samych siebie z przeszłości, i które zaprzeczają prawu naturalnemu, czy tradycyjnym wartościom". Zgłosił także chęć uczestnictwa Polski w dyskusji o nowych rozwiązaniach dotyczących imigrantów, gdyż mechanizm relokacji - w jego ocenie - się nie sprawdził.

Mateusz Morawiecki powiedział, że NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem. Premier oświadczył, że chce, aby Polska wykorzystała potencjał armii do wzmocnienia przemysłu. Zapowiedział, też, że będziemy kontynuować zbliżanie krajów naszego regionu.

- Odnosi się to zwłaszcza do Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza. Chcielibyśmy wrócić też do prawdziwego, strategicznego partnerstwa na wschodzie, planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga - mówił premier.

Premier zakończył expose apelem o jedność i wspólnotę. Mówił o konieczności pojednania w obliczu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. - Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada. Niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli - apelował. Premier mówił też, że tego samego życzy posłom opozycji. Mateusz Morawiecki nawiązał także do obchodów 100-lecia niepodległości i mówił, że politycy II Rzeczpospolitej mieli dużo poważniejsze spory, ale potrafili się porozumieć. Jego zdaniem, obecni politycy powinni "na nowo odnaleźć to, co ich łączy" i "obniżyć temperaturę sporu politycznego". Szef rządu mówił, że czas odrzucić podziały, a Polacy powinni być "jedną, biało-czerwoną drużyną".

Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi ma się odbyć po północy. Sejm wyraża wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych członków Rady Ministrów. Skład rządu zmienił się niewiele. Mateusz Morawiecki będzie premierem i nadal ministrem rozwoju i finansów. Jego poprzedniczka Beata Szydło zostaje trzecim wicepremierem - obok Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego i Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- To jest warunek naszej suwerenności. Projektem, który przybliżył nas do tego celu jest terminal gazowy w Świnoujściu. Jego realizacja nie udałaby się bez determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzięki tej nowej infrastrukturze nasze uzależnienie od
- Odbudowa portów morskich: Trójmiasto i Szczecin-Świnoujście! Ponadto budowa tunelu łączącego Świnoujście z Polską, z dawna oczekiwany projekt, też go zrealizujemy. To wszystko będzie kolejnym, bardzo ważnym krokiem, na drodze utworzenia z Polski centrum

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty