Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fala zwolnień lekarskich w zachodniopomorskiej policji. Na L4 przebywa obecnie około 1,3 tys. policjantów - wynika z danych związku zawodowego. Mniej więcej co czwarty policjant w regionie (29 proc.) - przynajmniej w teorii - "leży w łóżku".
Jak mówi Marian Boguszyński, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego: w niektórych miejscowościach na L4 jest nawet 90 procent funkcjonariuszy. Tak jest między innymi w Sławnie, Łobzie i Szczecinku. Fala zwolnień nasiliła się po długim weekendzie.

Oficjalne powody to m.in. zmęczenie oraz stres. Nieoficjalnie to walka o podwyżki wynagrodzeń.

- Jako związek nie popieramy [tej akcji - przyp. red.] z tego powodu, że chcemy zrobić to pokojowo i dogadać się ze stroną rządową. Nie namawiamy do zwolnień lekarskich bo twierdzimy, że jest "Rota ślubowania"* i policjant powinien spełniać tę Rotę - zaznaczył Marian Boguszyński.

Anna Gembala z biura prasowego zachodniopomorskiej policji zapewnia, że ciągłość służby jest zachowana. Nie chciała podać jednak, ilu dokładnie funkcjonariuszy jest na zwolnieniu, ponieważ "łatwiej jest podać skalę procentową, ustalenie liczby policjantów na L4 dziś nie jest możliwe".

Postulaty policjantów to m.in. 650 zł podwyżki od 1 stycznia 2019, odmrożenie waloryzacji płac oraz wprowadzenie pełnej odpłatności za nadgodziny. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zobowiązał komendanta głównego i komendantów wojewódzkich policji do podjęcia rozmów w sprawie protestu. Ministerstwo przedstawiło propozycję podwyżek dla policjantów. Funkcjonariusze mieliby dostać od 1 stycznia ponad 300 złotych, a od lipca dodatkowe 250 złotych.

Według szacunków na zwolnieniach w całej Polsce przebywa kilkanaście procent funkcjonariuszy.

*Rota ślubowania:
Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej" .
- Jako związek nie popieramy [tej akcji - przyp. red.] z tego powodu, że chcemy zrobić to pokojowo i dogadać się ze stroną rządową. Nie namawiamy do zwolnień lekarskich bo twierdzimy, że jest rota ślubowania i policjant powinien spełniać tę rotę - zaznacz

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty