Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczepionki kupić poza mechanizmem unijnym czy czekać na swoją kolej - na ten temat dyskutowali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
W ocenie resortu zdrowia, nie brakuje państw, które wyłamały się z kolejki unijnej i kupują kolejne dawki preparatu.

- Na arenie międzynarodowej powstała walka cenowa - komentuje epidemiolog profesor Włodzimierz Gut. - Jeżeli się w nią włączymy i zaczniemy z nimi rozmowy, to podbiją bębenek znowu i ceny pójdą w górę, a nie sądzę, żeby w ten sposób zmieniło się zaopatrzenie. Tylko wtedy będzie, kto da więcej.

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca, obecna sytuacja oznacza brak solidarności europejskiej. - Tutaj wydaje się, że pewne państwa, które uważają się, że są równiejszymi państwami, uciekają się do pewnych praktyk, które nie powinny mieć miejsca - podkreśla Hoc.

Uspokaja natomiast europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki. Jego zdaniem, producentom szczepionek zależy na tym, żeby być równorzędnym partnerem, bo to będzie rzutowało na ich przyszłe interesy. - Nie ma tu oznak, symptomów jakiegoś rozłamu wewnątrz Unii Europejskiej. Firmy znalazły się pod bardzo ostrym ostrzałem ze strony Unii Europejskiej - uważa Liberadzki.

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym - potwierdził to minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd niemiecki zdążył natomiast zarezerwować kolejnych 20 milionów dawek, niezależnie od zamówienia Komisji Europejskiej.
- Na arenie międzynarodowej powstała walka cenowa - komentuje epidemiolog profesor Włodzimierz Gut.
Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca, obecna sytuacja oznacza brak solidarności europejskiej.
Uspokaja natomiast europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki. Jego zdaniem, producentom szczepionek zależy na tym, żeby być równorzędnym partnerem, bo to będzie rzutowało na ich przyszłe interesy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty