Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wysokie ceny surowców energetycznych - i cena pandemii z przerwanymi łańcuchami dostaw i brakami towarów na rynku - takie główne przyczyny inflacji w Polsce wskazywał ekonomista, prezes Banku PKO S.A., były wiceminister finansów Leszek Skiba.
Gościa "Rozmów pod Krawatem" pytaliśmy też o możliwy efekt wprowadzanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Leszek Skiba zwracał uwagę, że gdy rosną ceny - to mogą podnosić się płace, ale to z kolei daje "napęd" drugiej rundzie inflacji.

- Podwyższona inflacja wytwarza efekt tzw. drugiej rundy presji na wynagrodzenia i utrzymania tego, że ta inflacja nie spada. Z tego powodu, autorzy tej tarczy inflacyjnej mówią: "obniżymy trochę inflację", o jeden punkt procentowy - taki jest szacunek, poprzez obniżenie akcyzy, VAT-u, i te dodatki, które trochę rekompensują właśnie podniesione ceny. Po to, żeby walczyć z efektem drugiej rundy, aby ta inflacja szybciej mogła spaść, to jest podstawowym celem - tłumaczył Skiba.

Trudno zakładać, że inflacja "zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki" - zwracał uwagę prezes Banku PEKAO S.A. Leszek Skiba mówił, że według jego analityków, trudny może być początek 2022 roku. Inflacja powinna jednak sukcesywnie spadać.
Leszek Skiba zwracał uwagę, że gdy rosną ceny - to mogą podnosić się płace, ale to z kolei daje "napęd" drugiej rundzie inflacji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty