Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,75 procent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,75 procent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński powiedział, że w wielu krajach na świecie inflacja jest najwyższa od dziesięcioleci.
Prezes banku centralnego uzasadnił środową decyzję o podwyżce stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o podwyższeniu stóp procentowych o pół punktu procentowego.

Profesor Adam Glapiński podkreślił podczas konferencji prasowej, że celem podwyżek stóp jest ograniczenie inflacji w średnim okresie. Dodał, że wysoka inflacja na świecie i w Polsce jest spowodowana przede wszystkim wysokimi cenami energii.

Adam Glapiński ocenił, że stopy nie mogą rosnąć za bardzo, ponieważ zaszkodziłoby to gospodarce i doprowadziło do wzrostu bezrobocia. Prezes NBP powiedział, że polska gospodarka jest w bardzo dobrej sytuacji. Wskazał, że wzrost gospodarczy jest wysoki, a sytuacja na rynku pracy bardzo dobra.

Podkreślił, że jest nadal znacząca przestrzeń do podwyżki stóp procentowych w Polsce, jeśli będzie taka potrzeba. Dodał jednak, że Rada Polityki Pieniężnej nie stwierdza jednoznacznie, że będą kolejne podwyżki stóp.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,75 procent.
Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty