Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Projekt został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Projekt został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Sejm uchwalił ustawę o dodatku osłonowym i nowelizacje kilku innych ustaw tworzących rządową tarczę antyinflacyjną.
Przepisy między innymi obniżają akcyzę na paliwa od 20 grudnia bieżącego roku do minimum wymaganego przez Unię Europejską. Ponadto zakładają pokrycie części kosztów energii rosnących cen żywności dla najbiedniejszych gospodarstw domowych.

Sejm uchwalił też ustawę wprowadzającą Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Umożliwia on zaszczepionym, między innymi przeciwko COVID-19, uzyskanie świadczenia pieniężnego w przypadku zaistnienia niepożądanych odczynów bez konieczności odwoływania się do sądu. Projekt został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł klubu PiS, Tadeusz Cymański powiedział, że ustawa powinna poprawić atmosferę wokół szczepień przeciw COVID-19 i sprawić, że więcej Polaków będzie chciało z nich korzystać. Zauważył, że dzięki przyjętym rozwiązaniom państw o weźmie na siebie obowiązek kompensaty w przypadku wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Poseł PSL, Marek Sawicki ocenił, że Fundusz jest potrzebny, ale zostaje wprowadzony zbyt późno. Dodał, że inicjatywa była zapowiadana w momencie pojawienia się szczepionek. W jego opinii, wtedy spełniłaby swoją funkcję. Poseł ludowców, że obecnie wokół szczepionek pojawiło się wiele mitów, co może sprawić, że Fundusz powstanie, ale nie będzie skuteczny.

Wysokość świadczenia będzie uzależniona od długości pobytu w szpitalu spowodowanego wystąpieniem niepożądanego odczynu poszczepiennego. Maksymalna wysokość kompensaty wyniesie 100 tysięcy złotych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Ponadto Sejm uchwalił pakiet ustaw obniżających akcyzę na paliwo i prąd oraz wyłączających paliwa z opodatkowania od sprzedaży detalicznej. Poparło ją 436 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Ustawa wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku. Przewiduje także obniżenie stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia tego roku do 31 maja przyszłego roku oraz wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku.
Poseł klubu PiS, Tadeusz Cymański powiedział, że ustawa powinna poprawić atmosferę wokół szczepień przeciw COVID-19 i sprawić, że więcej Polaków będzie chciało z nich korzystać.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty