Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
"Pamiętajmy, że każdy warunek umowy z pracodawcą powinniśmy mieć na piśmie" - apeluje Ewelina Kolanowska, rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
Praca sezonowa, to często dobry sposób dla młodych, żeby dorobić. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić pracodawcę w Internecie.

Dokument powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach. Warto też zrobić mu zdjęcie. Ważne, żeby zawierał okres pracy i kwotę wynagrodzenia.

"Chociaż na umowie zlecenie zarobimy więcej, to lepiej zawrzeć umowę o pracę" - przypomina Kolanowska: - Wtedy chroni nas kodeks pracy i wtedy można przejść do Inspekcji Pracy i poprosić o pomoc. I my wtedy tę pomoc niesiemy... Natomiast, jeżeli mamy tylko umowę zlecenie, to niestety zostaje nam tylko i wyłącznie droga sądowa.

"Za każdą przepracowaną godzinę, należy nam się zapłata" - dodaje Kolanowska: - Zawsze przypominamy, że jeżeli ktoś wam proponuje np. przyjdźcie na 8 godzin, zobaczymy czy umiesz gotować, sprzątać, obsługiwać, to i tak musicie za tę pracę otrzymać wynagrodzenie. To nie jest wolontariat, czyli nie zgadzamy się na dzień próbny bez umowy i nie zgadzamy się na dzień próbny bez pieniędzy.

Osoby między 16. a 18. rokiem życia nie mogą pracować dłużej niż 35 godzin tygodniowo i nie mogą sprzedawać alkoholu i wyrobów tytoniowych.
"Chociaż na umowie zlecenie zarobimy więcej, to lepiej zawrzeć umowę o pracę" - przypomina Kolanowska.
"Za każdą przepracowaną godzinę, należy nam się zapłata" - dodaje Kolanowska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty