Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
35 lat temu w Szczecinie było zdecydowanie zimniej niż dzisiaj. Na ulicach leżał śnieg. Dźwięk kroków na śniegu zapamiętało wielu z tych, których aresztowano w nocy i nad ranem 13 grudnia 1981 roku. O północy rozpoczęły się aresztowania opozycjonistów, na ulicach polskich miast pojawiło się wojsko, przestały działać telefony - tak rozpoczął się stan wojenny w Polsce. 13 grudnia 1981 roku na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wprowadziła go Rada Państwa. Najpierw zamilkły telefony. Wojskowi, milicjanci i funkcjonariusze "bezpieki" zablokowali prawie pół tysiąca centrali telefonicznych. Miało to uniemożliwić wzajemne ostrzeganie się opozycjonistów, którzy według władzy stanowili zagrożenie, i na których już po północy rozpoczęło się regularne "polowanie". Sześć godzin później Polacy usłyszeli w radiu i w telewizji przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Mieczysław Ustasiak - były przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na terenie Stoczni Szczecińskiej, w grudniu 1981 uczestniczył w spacyfikowanym przez ZOMO strajku w Stoczni. Aresztowany i skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności, zwolnienie uzyskał po roku. Po 1989 roku senator I kadencji.
  • Ewaryst Waligórski – działacz opozycji, od 1981 r. wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Sekcji „S” Kolejarzy, w grudniu 1981 uczestnik strajku w Stoczni, aresztowany, osadzony w Areszcie w Szczecinie, Inowrocławiu i Bydgoszczy, sądzony przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy w tzw. procesie jedenastu, uniewinniony, zwolniony 5 marca 1982. Po 1989r wiceminister a następnie minister transportu i gospodarki morskiej.
  • Dr Michał Paziewski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz opozycji w 1981 roku był redaktorem solidarnościowego pisma "Jedność", internowany w stanie wojennym, redaktor pism podziemnych "Grot", "Obraz" i "Gazety Wyborczej".
  • Dr Anna Królikowska – socjolog Uniwersytet Szczeciński.
  • Prokurator Marek Rabiega – po naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, IPN w Szczecinie.
  • Andrzej Pozorski - Zastępca Prokuratora Generalnego i Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • Prof. Andrzej Furier – politolog Uniwersytet Szczeciński.
 

Zobacz także

2024-07-18, godz. 23:17 Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 już w przyszły piątek Już tylko 8 dni dzieli nas od rozpoczęcia XXXIII Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Jakie będą te igrzyska? Jakie szanse ma nasza reprezentacja? » więcej 2024-07-18, godz. 23:16 Areszt tymczasowy, zwany wydobywczym - nadużywany w Polsce W ostatnich latach areszt tymczasowy stosowany jest dwukrotnie częściej niż wcześniej – wynika z raportu Court Watch Polska. Pytanie o stosowanie tego środka… » więcej 2024-07-17, godz. 19:44 Węgry wprowadzają ubezpieczenie OC dla użytkowników e-hulajnóg. A my? Wczoraj Węgry wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie OC na elektryczne hulajnogi. Podobnie jest w innych europejskich krajach. Czy w Polsce powinno obowiązywać… » więcej 2024-07-17, godz. 19:43 Leśnicy kontra ekolodzy. Kością niezgody gospodarka leśna Brak zgody na niszczenie polskich leśników! – mówią leśnicy. Brak zgody na niszczenie polskich lasów! – mówią ekolodzy. W tym roku Dzień Leśnika… » więcej 2024-07-16, godz. 20:06 Turyści ruszają na północ Europy. Winne upały na południu Już nie upał, lazurowe morze i drink z palemką. Czas na coolcation. To gra słów, gdzie „cool" znaczy „chłodny" lub „fajny", a "vacation" - wiadomo… » więcej 2024-07-15, godz. 14:32 Komentarze po Euro 2024 Hiszpania pokonała Anglię 2 : 1 i po raz czwarty zdobyła tytuł Mistrzów Europy w piłce nożnej. Nasza reprezentacja zakończyła rywalizację na fazie grupowej… » więcej 2024-07-15, godz. 14:32 Zamach na Donalda Trumpa a kampania Nieudany zamach na Donalda Trumpa to punkt zwrotny w wyborach prezydenckich w USA. Dlaczego pomimo obecności amerykańskich służb ochrony zamachowiec oddał… » więcej 2024-07-11, godz. 19:56 "Czarne skrzynki" w samochodach. Nowe unijne przepisy, by ograniczyć liczbę wypadków drogowych Od 7 lipca wszystkie nowo rejestrowane samochody muszą być wyposażone w "czarne skrzynki" rejestrujące parametry jazdy i okoliczności wypadków, co pomoże… » więcej 2024-07-11, godz. 19:55 75. rocznica powstania NATO. Szczyt w Waszyngtonie w cieniu wojny na Ukrainie Wzmocnienie kolektywnej obrony i odstraszania, pomoc dla Ukrainy na drodze do NATO i krytyka chińskiego wsparcia dla Rosji - to najważniejsze punkty deklaracji… » więcej 2024-07-10, godz. 13:55 Utonięcia - przerażające statystyki Tylko w czerwcu w Polsce utonęły 52 osoby. Jak bezpiecznie spędzać czas nad rzeką, jeziorem czy morzem? Jak korzystać z życia, nie tracąc go? » więcej
12345