Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
ogłoszenie
Zobacz
autopromocja
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Konto firmowe to produkt, który dedykowany jest przedsiębiorcom. Niektórzy biznesmeni mają obowiązek zakładania takiego rachunku, a inni mogą otworzyć go dobrowolnie. Co wpływa na wymóg posiadania konta biznesowego i czy warto je mieć mimo braku nakazu?

Kto musi mieć konto firmowe?

Wbrew pozorom nie każdy przedsiębiorca musi prowadzić konto firmowe. Obowiązek posiadania osobnego rachunku do rozliczeń z kontrahentami zależy od formy prawnej działalności. Polskie prawo nie zabrania prowadzenia biznesów z wykorzystaniem rachunku prywatnego właścicielom mikroprzedsiębiorstw oraz jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG).

Jednak należy pamiętać, że wybór tych form biznesu to tylko jeden z warunków, który zwalnia z prowadzenia konta dla firm. Rozliczenia przy pomocy rachunku osobistego są możliwe w momencie, gdy:

przedsiębiorca nie prowadzi transakcji z innymi firmami, a jedynie z osobami fizycznymi;

jednorazowe transakcje biznesowe nie przekraczają równowartości 15 000 zł brutto.

Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi wymiany handlowe opiewające na większe sumy, to muszą one zostać zrealizowane w ramach konta firmowego. Wszystko dlatego, że trzeba wtedy dokonać split paymentu. Jest to mechanizm, w ramach którego płatności dzielone są na dwie części. Pierwsza z nich to kwota trafiająca na konto sprzedawcy, a druga to podatek VAT.

Aby móc zrealizować taki podział, numer rachunku przedsiębiorcy musi widnieć na liście podatników VAT. W tym spisie można zarejestrować jedynie konto firmowe, a więc potrzeba jego założenia staje się nieodzowna.

Czy warto prowadzić konto firmowe przy JDG? Poznaj korzyści dla przedsiębiorców

Choć prowadzenie konta firmowego nie zawsze jest obowiązkowe, to na jego założenie decyduje się wielu przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że taki rachunek może przynosić liczne korzyści.

Podstawową zaletą prowadzenia osobnych kont do celów prywatnych i firmowych jest przejrzystość sytuacji finansowej. Osobne rachunki sprawiają, że wydatki nie mieszają się ze sobą. Tym samym można lepiej kontrolować ilość transakcji oraz wysokość środków na każdym z nich. Umożliwia to także lepsze zarządzanie czasem w JDG.

Oddzielenie finansów osobistych od biznesowych gwarantuje również większą prywatność. Wszystko dlatego, że w przypadku kontroli skarbowej pracownicy ZUS-u lub US-u będą mogli uzyskać wgląd jedynie do firmowych transakcji. Natomiast jeśli sprawy biznesowe są prowadzone z poziomu ROR-u, to urzędnicy zobaczą też prywatne wpływy i wydatki.

Posiadanie konta firmowego jest nie tylko wygodne, ale i korzystne dla rozwoju przedsiębiorstwa. Wraz z założeniem rachunku do transakcji biznesowych, klient zyskuje dostęp do produktów bankowych, które nie są dostępne dla osób fizycznych. Mowa tu m.in. o specjalnych kredytach, doradztwie podatkowym czy pomocy z zakresu księgowości.

Atrakcyjny rachunek dla firmy – gdzie go szukać?

Jakie jest najlepsze konto firmowe dla JDG lub spółki? Ranking Bankier SMART może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na takie pytanie. Wszystko dlatego, że serwis zbiera informacje na temat ofert różnych instytucji finansowych i analizuje najważniejsze czynniki, które wpływają na atrakcyjność rachunku.

Na podstawie tych danych powstaje zestawienie najkorzystniejszych propozycji. Ranking jest wart zaufania, ponieważ strona bankier.pl to jeden z najbardziej renomowanych portali o tematyce biznesowo-finansowej. Z tego względu internauci mogą mieć pewność, że prezentowane oferty są aktualne i przede wszystkim dokładnie sprawdzone przez specjalistów w danej dziedzinie.

Co wpływa na atrakcyjność konta bankowego do transakcji biznesowych?

Przed wybraniem banku, w którym zostanie założone konto firmowe, warto wnikliwie przeanalizować warunki korzystania z jego usług. Założenia umowy otwarcia rachunku mają decydujący wpływ na atrakcyjność oferty. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Opłaty za prowadzenie rachunku firmowego

Niektóre banki oferują bezpłatne rachunki firmowe, podczas gdy inne mogą pobierać miesięczne opłaty za korzystanie ze swoich usług. Dlatego przed wybraniem oferty trzeba sprawdzić, które konto jest w stanie maksymalnie ograniczyć koszty operacyjne firmy.

Nie powinno się lekceważyć tego kroku, ponieważ wysokie sumy za prowadzenie rachunku mogą wpłynąć na rentowność działalności. Dodatkowe wydatki będą niewygodne zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw lub start-upów, które dopiero się rozwijają.

Koszt korzystania z karty i bankomatów

Warto pamiętać, że prowadzenie konta to nie jedyna rzecz, za którą banki potrafią naliczać opłaty. Dodatkowe wydatki może generować również karta płatnicza czy korzystanie z bankomatów.

W tym drugim przypadku instytucje finansowe najczęściej pobierają prowizję za korzystanie z tzw. maszyn obcych. Chodzi o wybieranie pieniędzy z bankomatów, które należą do innych placówek.

Możliwość realizacji bezpłatnych przelewów

Opcja darmowych przelewów jest niezwykle ważna z biznesowego punktu widzenia, ponieważ obecnie większość interesów odbywa się w sposób bezgotówkowy. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, aby bank nie pobierał prowizji za przelewy do ZUS-u lub US-u. W końcu podczas prowadzenia działalności trzeba regularnie realizować transakcje na rachunki tych instytucji.

Dodatkowe produkty dla posiadaczy konta firmowego

Atrakcyjność konta zależy też od dodatkowych produktów, które może ono zaoferować przedsiębiorcy. Mowa tu m.in. o specjalnej ofercie kredytowej dla firm, dostępie do biznesowych narzędzi statystycznych czy wsparciu w postaci doradców ze skrzydła banku.

Do prowadzenia stacjonarnej działalności handlowej przyda się także terminal płatniczy, który w dzisiejszych czasach jest praktycznie niezbędny do wygodnej sprzedaży. Dlatego powinno się sprawdzić, czy w ramach konta firmowego bank oferuje dostęp do czytnika kart oraz to, jakie są warunki korzystania z takiego sprzętu.

Bonusy i premie za aktywne korzystanie z rachunku

Warto pamiętać, że niektóre instytucje oferują promocje dla klientów, którzy aktywnie korzystają z możliwości konta. Spełnienie warunków związanych z wykonywaniem odpowiedniej liczby transakcji czy innymi działaniami może poskutkować otrzymaniem finansowej premii. Takie bonusy są bardzo atrakcyjnym dodatkiem.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty