Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Ile kosztuje apartament wakacyjny i czy warto skorzystać z takiego sposobu lokaty kapitału? Analizując ofertę serwisu rynekpierwotny.pl, sprawdzamy, gdzie znajdują się atrakcyjne apartamenty w Polsce i jak wygląda możliwość zakupu mieszkania wakacyjnego za granicą.

Zakup nieruchomości jest jednym z najpewniejszych sposobów inwestowania. W tym przypadku naprawdę trudno o stratę kapitału. Sztuka polega jednak na tym, aby wybrać taki typ nieruchomości i lokalizację, która przyniesie Ci największy zysk. Do popularnych sposobów rozmnażania zainwestowanych środków należy tzw. house flipping oraz wynajem długo lub krótkoterminowy mieszkań wakacyjnych. W przypadku tej drugiej opcji inwestor może wybierać między apartamentami w Polsce lub wakacyjnymi nieruchomościami za granicą. Która z tych opcji jest bardziej korzystna i na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Mieszkania wakacyjne w Polsce

Ostatnie lata to prawdziwe rekordy pod względem turystyki krajowej oraz liczby obcokrajowców, którzy docenili piękno krajobrazów Polski. Z roku na rok przybywa gości nad Bałtykiem, na Mazurach oraz w górach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także zabytkowe polskie miasta jak Kraków, Wrocław czy Poznań. Według danych serwisu rynekpierwotny.pl udział nieruchomości wakacyjnych w najbliższych latach wzrośnie o około 20%, co świadczy o tym, że rynek nie jest jeszcze nasycony i ma relatywnie niski prób wejścia dla nowych inwestorów. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się apartamenty na sprzedaż nad morzem. Polskie wybrzeże każdego roku przyciąga ogromne liczby turystów z Polski oraz jest chętnie odwiedzane m.in. przez turystów z Niemiec. Atrakcyjność kierunku sprawia, że turyści chętnie rezerwują wczasy wcześniej oraz są w stanie więcej zapłacić za wyższy standard lub lokalizację blisko morza.

Drugim obszarem inwestycji są apartamenty wakacyjne w górach. Te nie są może, aż tak popularne jak region wybrzeża, ale mają tę przewagę, że sezon trwa tu cały rok. Latem turyści wędrują po górskich szlakach i kąpią się w okolicznych jeziorach. Zima przyciąga narciarzy i snowboardzistów. To także częsty wybór na ferie, również wśród osób, które nie uprawiają sportów zimowych, ale cenią urokliwy zimowy, górski krajobraz. Coraz popularniejsze staje się także spędzanie w górach Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra czy Wielkanocy. Dostępne w sprzedaży nieruchomości są relatywnie tańsze, większa konkurencja sprawia jednak, że obiekty muszą ze sobą bardziej konkurować cenami.

Apartamenty zagraniczne

Alternatywą może być zakup apartamentu za granicą. Wśród Polskich nabywców szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w Hiszpanii. Podobnie jak w przypadku polskich nieruchomości inwestor ma do wyboru mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Zdecydowana większość ofert dotyczy lokali w apartamentowcach o przeznaczeniu turystycznym, czyli obiektach przystosowanych do celów wakacyjnych, które są zarządzane na miejscu i działają niejako bezobsługowo ze strony nabywcy. Takie rozwiązanie jest korzystne przynajmniej z kilku powodów. Kupując nieruchomość w kraju, który należy do topowych kierunków wakacyjnych na całym świecie, zyskujesz dostęp do znacznie szerszej bazy klientów. W krajach południowych sezon trwa od maja do końca października, a nawet w listopadzie i grudniu zdarzają się ciepłe, słoneczne dni, które sprzyjają spacerom po plaży. Dzięki temu możesz liczyć na pełne obłożenie obiektu nawet przez pół roku. W tzw. niskim sezonie zyskujesz znakomitą bazę wypadową, aby samemu naładować baterie. Do inwestycji zachęcają także ceny. Wbrew pozorom Hiszpania nieruchomości wakacyjne nie są dużo droższe, a nawet bywają tańsze niż ich odpowiedniki nad Bałtykiem. Ich ceny zaczynają się już od niecałych 2 tys. EU za metr kwadratowy. Na koszt zakupu danego lokalu wpływa przede wszystkim jego lokalizacja tj. bliskość morza i odległość od centrum popularnych kurortów oraz standard wykończenia i wyposażenia mieszkania oraz budynku, w którym się znajduje. Często w apartamentowcach wakacyjnych pojawiają się dodatkowe udogodnienia jak wspólny zewnętrzny basen, siłownia czy strefa SPA. To wszystko wpływa na cenę, ale równocześnie sprawia, że Twoja oferta jest bardziej konkurencyjna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Niezależnie od tego, jaki kierunek inwestycyjny wybierzesz, przy wyborze mieszkania należy zwrócić uwagę na parametry, które wpływają na zainteresowanie ofertą wśród najemców, a co za tym idzie, przyczyniają się do szybszego zwrotu z inwestycji. Co jest istotne przy wyborze idealnej nieruchomości wakacyjnej? O atrakcyjności oferty w pierwszej kolejności decydują lokalizacja i łatwość dojazdu. Jeśli nasz apartament znajduje się blisko plaży lub szlaków turystycznych turyści chętniej go wybiorą. Ważny jest także dobry dojazd z największych miast lub odległość od lotniska.

Wybierając nieruchomość wakacyjną, zwróć uwagę na jej sezonowość. Lato w Polsce trwa od czerwca do września. Są to miesiące, w których bez problemu wynajmiesz mieszkanie wakacyjne nad Bałtykiem. Góry są bardziej całoroczne. Wysokim sezonem jest tu również zima i jesień, kiedy turyści wędrują po górach. W Hiszpanii i innych południowych krajach temperatura jest wyższa, a liczba słonecznych dni w roku znacznie większa, co naturalnie wydłuża sezon i możliwość zarabiania na apartamencie. Równocześnie zyskujesz atrakcyjne miejsce, w którym możesz przeczekać gorszą pogodę i krótszy dzień w Polsce, np. pracując zdalnie.

Kolejnym czynnikiem jest standard wykończenia mieszkania i budynku oraz obecność dodatkowej infrastruktury jak basen, sauna, restauracja czy plac zabaw dla dzieci. O ile w słoneczne dni goście chętniej wybiorą się na wycieczkę, tak przy gorszej pogodzie z pewnością docenią zaplecze Twojego lokalu.

Artykuły sponsorowane

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty