Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Minister Anna Zalewska chce wygasić gimnazja i przywrócić 8-letnie podstawówki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister Anna Zalewska chce wygasić gimnazja i przywrócić 8-letnie podstawówki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zakończyło się pierwsze czytanie projektów ustaw zmieniających system edukacji.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiając założenia reformy mówiła, że zostaną wzmocnione małe szkoły. Minister zapowiedziała zmniejszenie obwodów, wsparcie w doskonaleniu zawodowym dla nauczycieli oraz koniec z nauczaniem "pod testy".

- Test oczywiście pojawi się na egzaminie, ale będzie on tylko w połowie tego egzaminu - powiedziała Zalewska.

Minister Anna Zalewska chce wygasić gimnazja i przywrócić 8-letnie podstawówki. Jak przekonywała we wtorek posłów, wpłynie to na podniesienie jakości nauczania. Szefowa resortu nie zgodziła się z opiniami, że zmiany doprowadzą do skrócenia okresu edukacji.

- Chcemy wzmocnić kształcenie ogólne, bo polski uczeń będzie uczył się o rok dłużej. Nieprawdą jest, że zostanie skrócone kształcenie ogólne. Systematycznie przypominam Komisji Europejskiej, że sześciolatek w polskim przedszkolu się uczy - powiedziała Zalewska.

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie projektów ustaw reformujących oświatę. Głosowanie nad wnioskiem w środę rano. Jeśli dojdzie do odrzucenia, PO chce wysłuchania publicznego. Krystyna Szumilas z PO mówiła, że zmiany proponowane przez ministerstwo są już w systemie edukacji.

- Otóż pani minister, nauka języka obcego w szkołach jest obowiązkowa od pierwszej klasy i jest obowiązek kontynuowania nauki tego języka. To już jest w systemie edukacji - zwracała uwagę Szumilas.

Minister, odpowiadając na pytania posłów, mówiła że reforma jest policzona, skonsultowana z samorządami i rodzicami.

Według zapowiedzi minister, reforma będzie wprowadzana stopniowo, od września przyszłego roku. 6-letnie podstawówki mają stać się 8-letnimi, a 3-letnie licea - 4-letnimi. Zmianom sprzeciwiają się nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obawiają się zwolnień.

Uczniowie poszliby do nowej szkoły 1 września 2017 roku.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR).
Szefowa resortu edukacji nie zgodziła się z opiniami, że zmiany doprowadzą do skrócenia okresu edukacji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty