Kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację w sprawie reformy Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przedstawią ją wspólnie na marcowym szczycie Unii w Rzymie - zadeklarowała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami rządów Grupy.
W dokumencie podkreślono, że wartości na jakich opierała się Unia pozostają aktualne, a Wspólnota powinna być otwarta na państwa podzielające te wartości, zwłaszcza na Zachodnich Bałkanach, oraz na wschód od unijnych granic.
Sygnatariusze piszą też o komplementarności między Unią Europejską i NATO, zgodnie z ustaleniami z ubiegłorocznego warszawskiego szczytu Sojuszu. Równocześnie ma być utrzymana rola NATO dotycząca kolektywnej obrony w Europie. Autorzy dokumentu apelują też o dążenie przez Unię do wzmocnienia stosunków transatlantyckich i kontynuowaniu ścisłej współpracy z Wielką Brytanią.
W deklaracji zawarto również zapis o wzmocnieniu roli parlamentów narodowych członków Unii. Zadaniem Rady Europejskiej ma być natomiast wyznaczanie głównych celów politycznych Wspólnoty.
W dokumencie podkreślono też konieczność reform Unii, zachowanie jej jedności, integralność Jednolitego Rynku i Strefy Schengen. W deklaracji napisano, że nie ma zgody na podziały w Unii Europejskiej. Sygnatariusze zapowiedzieli też sprzeciw wobec protekcjonizmu na unijnym rynku pracy, opowiedzieli się też za równością interesów państw członkowskich Unii.
Unijny szczyt w Rzymie odbędzie się 25 marca. Będzie to 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich - fundamentów Unii Europejskiej.