Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Komisja Europejska. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Komisja Europejska. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Będzie mniej pieniędzy dla Polski w nowym, unijnym budżecie po 2020 roku. Część z nich może być uzależniona od przestrzegania zasad praworządności.
W środę Komisja Europejska przedstawi wstępny dokument dotyczący założeń przyszłej perspektywy finansowej i prześle unijnym stolicom do konsultacji. Polskie Radio nieoficjalnie dowiedziało się co już jest w tym dokumencie i jakie mogą być jeszcze wprowadzone zmiany.

To, że w przyszłym, unijnym budżecie będzie mniej pieniędzy, w tym także dla Polski, było wiadomo w związku z Brexitem, ale po raz pierwszy Komisja w dokumencie pisze o nowych wyzwaniach i priorytetach - migracją i obronnością, a to wszystko kosztem funduszy strukturalnych z których obecnie w największym stopniu korzysta Polska.

Ponadto Komisja proponuje większą elastyczność w przesuwaniu pieniędzy na nowe cele lub odbieraniu jeśli jakiś kraj ma problemy z wydawaniem przyznanych funduszy. Zamiast budżetu na siedem lat, ma być 5-letnia perspektywa. Jeden z unijnych urzędników powiedział Polskiemu Radiu, że to sprawi, że krajom trudniej będzie wykorzystać pieniądze, a Komisji łatwiej będzie je odbierać.

Na razie w dokumencie nie ma zapisów dotyczących ograniczania pieniędzy w związku z zarzutami o łamanie praworządności, ale nie jest wykluczone, że zostaną wprowadzone zmiany i Komisja rozpoczynając konsultacje, zada państwom członkowskim pytanie dotyczące warunkowości w przyznawaniu pieniędzy. Przyznał to wczoraj komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger.

- Co z praworządnością? Co zrobić jeśli jakiś kraj nie chce przyjmować wyznaczonej uchodźców? Zadajemy to pytanie w sposób neutralny, bo nie możemy go unikać - mówił unijny komisarz i dodał, że w najbliższych miesiącach Komisja będzie czekać na odpowiedź z państw członkowskich.

Nie brak jednak głosów, że uzależnienie funduszy od przestrzegania zasad praworządności może być zaskarżone przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty