Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Rząd w Berlinie utrzymuje, że w 1953 roku Polska wiążąco zrezygnowała z reparacji w stosunku do całych Niemiec. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
Rząd w Berlinie utrzymuje, że w 1953 roku Polska wiążąco zrezygnowała z reparacji w stosunku do całych Niemiec. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
Wraca sprawa wypłaty niemieckich reparacji wojennych dla Polski. Według wstępnych szacunków, ich kwota może wynieść nawet 5 bilionów dolarów odszkodowania. Z wnioskiem o ekspertyzę w tej sprawie wystąpił do Biura Analiz Sejmowych poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Rząd w Berlinie zaznacza jednak, że reparacji zrzekła się PRL.
Biuro Analiz Sejmowych ma zbadać czy istnieje prawna możliwość otrzymania od Niemiec odszkodowania za straty materialne i ludzkie. Poseł PiS, Jan Mosiński uważa, że Polska powinna domagać się odszkodowań wojennych, skoro komunistyczny rząd PRL nie dopilnował ich otrzymania.

- Należy pytać, należy doszukiwać się możliwości prawnych, a jeśli takowe się znajdą, to czemu mamy nie wystąpić o to roszczenie?! - retorycznie pytał poseł Mosiński.

To część wojennej polityki PiS-u w stosunku do Unii Europejskiej, a szczególnie do Niemiec - mówi szef PO Grzegorz Schetyna.

- Te sprawy wracają, ale są tak kompromitujące, że umierają po kilku dniach, jeżeli będzie projekt to będziemy się do niego odnosić - zapowiedział Schetyna.

Rząd w Berlinie utrzymuje, że w 1953 roku Polska wiążąco zrezygnowała z reparacji w stosunku do całych Niemiec.

To nieprawda, mówi współautor ekspertyzy z 2004 roku mec. Stefan Hambura.

- Nie dotyczyła Republiki Federalnej Niemiec, wtedy NRF, a dotyczyła NRD. Na pewno nie dotyczyła zjednoczonych Niemiec - zauważa mec. Hambura.

Nowa sejmowa analiza ma być gotowa w połowie sierpnia.
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty