16 października zacznie działać system elektronicznego losowania sędziów do poszczególnych spraw - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Zaznaczył jednocześnie, że w początkowym, pilotażowym okresie programem będzie objętych kilka sądów. W całej Polsce program ma zacząć funkcjonować 1 stycznia 2018 roku.
- W tej chwili jest tak, że przewodniczący wydziału czy prezes sądu prowadzi listę alfabetyczną i według niej powinien przydzielać sprawy - wyjaśnia wiceminister.
W jego ocenie, w tej sytuacji jest wiele możliwości manipulacji listami. - Mamy słynny przykład sędziego na telefon, który chciał zastosować właśnie taki mechanizm manipulacji listą, aby przydzielić odpowiednich sędziów do odpowiedniej sprawy. Tak nie powinno być - tłumaczy Woś i dodaje, że rząd tą reformą zwiększa bezstronność i niezależność sądów.
Zmiana ta wynika z modyfikacji wprowadzonych ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych. Oprócz wprowadzenia losowości w przydzielaniu spraw, nowe przepisy zwiększają kompetencje ministra sprawiedliwości w nadzorze nad sędziami, umożliwiają w łatwy sposób przeniesienie prezesów sądów, a także wybór prezesów sądu przez ministra sprawiedliwości.