Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że Andrzej Duda może uwzględnić niektóre propozycje opozycji na temat zmian w sądownictwie. W poniedziałek mają zostać zaprezentowane prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Krzysztof Łapiński mówił, że niektóre poprawki do ustaw mogą jeszcze zostać wniesione.

- W poniedziałek będzie już wiadomo jak wyglądają te ustawy, propozycje są jeszcze analizowane zarówno przez prezydenta jak i prawników. Zobaczymy jaki będzie finał; ustawy są już na ukończeniu, natomiast zawsze jest tak, że do końca trwają jeszcze jakieś prace - informował Krzysztof Łapiński.

Wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS Joachim Brudziński, przypominając o piątkowym spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem, powiedział, że Zjednoczonej Prawicy zależy na doprowadzeniu reformy wymiaru sprawiedliwości do końca.

- Zreformujemy wymiar sprawiedliwości, by była to reforma zgodna z obowiązującą w Polsce konstytucją i żeby to była reforma realna. Jak powiedział w piątek Jarosław Kaczyński, droga do tego porozumienia jest otwarta, bo wierzę głęboko w to, że Andrzej Duda, który wygrał wybory również dzięki temu, że obiecał Polakom realną reformę wymiaru sprawiedliwości słowa dotrzyma i tutaj się na pewno porozumiemy - zaznaczył Joachim Brudziński.

Wicemarszałek Sejmu z .Nowoczesnej, Barbara Dolniak uważa, że w stosunku do poprzednich projektów PiS, zmiany zaproponowane przez prezydenta nie będą wielkie.

- Nastąpi przesunięcie uprawnień w stosunku do Sądu Najwyższego z osoby Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w większości przypadków na pana prezydenta, ale i tak pozostanie to władza wykonawcza. Boję się o jedną podstawową rzecz: obawiam się, że również w projekcie pana prezydenta, Sąd Najwyższy stanie się sądem dyscyplinarnym, bo tak jest powoływany i będzie to jego główne zadanie - obawiała się Barbara Dolniak.

Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw autorstwa PiS reformujących wymiar sprawiedliwości. Wątpliwości prezydenta wzbudził między innymi wpływ ministra sprawiedliwości na Sąd Najwyższy i sprzeczność przepisów, dotyczących liczby kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Prezydent zapowiedział wtedy, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty ustaw reformujących sądownictwo.
- W poniedziałek będzie już wiadomo jak wyglądają te ustawy, propozycje są jeszcze analizowane zarówno przez prezydenta jak i prawników. Zobaczymy jaki będzie finał; ustawy są już na ukończeniu, natomiast zawsze jest tak, że do końca trwają jeszcze jakieś
- Zreformujemy wymiar sprawiedliwości, by była to reforma zgodna z obowiązującą w Polsce konstytucją i żeby to była reforma realna. Jak powiedział w piątek Jarosław Kaczyński, droga do tego porozumienia jest otwarta, bo wierzę głęboko w to, że Andrzej Dud
- Nastąpi przesunięcie uprawnień w stosunku do Sądu Najwyższego z osoby Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w większości przypadków na pana prezydenta, ale i tak pozostanie to władza wykonawcza. Boję się o jedną podstawową rzecz: obawiam si

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty