Polska jest jednym z "czołowych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział w Warszawie szef Komitetu Wojskowego NATO sir Stuart Peach. W sobotę w stolicy rozpoczął się drugi dzień obrad Komitetu. Do Polski przyjechali najważniejsi dowódcy Sojuszu i szefowie sztabów wszystkich krajów członkowskich NATO.
W Warszawie wojskowi dyskutują między innymi o szczegółach nowej strategii "4x30". Jak przypominał generał Peach, strategia taka zakłada zwiększenie gotowości bojowej wojsk Sojuszu. - Inicjatywa Gotowości NATO zakłada, że większa liczba narodowych oddziałów bojowych będzie dostępna dla NATO. To zwiększy zdolności odpowiedzi Sojuszu zarówno gdy chodzi o przegrupowanie sił, odstraszanie czy wspólną obronność. Nasi sojusznicy wystawią też dodatkowych 30 jednostek morskich, 30 batalionów manewrowych i 30 oddziałów powietrznych, które będą gotowe do działania w czasie nie krótszym niż 30 dni - mówił generał.
Podczas otwarcia obrad minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska chce większej obecności wojsk NATO w Polsce. Jego zdaniem, sytuacja międzynarodowa wciąż jest napięta. - NATO po raz kolejny adaptuje się do nowych wyzwań, pod wpływem agresywnej polityki Rosji oraz szerokiego spektrum zagrożeń płynących z kierunku południowego. Ciągle ważnym wyzwaniem pozostaje usprawnienie zdolności NATO do odstraszania i obrony na flance wschodniej. Dokonano naprawdę dużego postępu w tym kierunku. Wspomnę jedynie o stworzeniu "wysuniętej obecności" - mówił szef MON.
W czasie spotkania Błaszczak apelował o przysłanie do Polski dodatkowych oddziałów sił NATO. Dwa lata temu na szczycie Sojuszu w Warszawie zdecydowano o wysłaniu do Polski ponad tysiąca żołnierzy, a kilkanaście dni temu prezydent Andrzej Duda oficjalnie poprosił też prezydenta Stanów Zjednoczonych o umieszczenie w Polsce stałej bazy amerykańskiej. - Widzimy możliwość zwiększenia obecności sił naszych sojuszników na flance wschodniej. Zwiększałaby ona wiarygodność i skuteczność misji odstraszania i obrony NATO. Cieszy rozpoczęta przez naszego amerykańskiego sojusznika refleksja nad celowością i ewentualnie charakterem takiej obecności w Polsce - mówił minister.
Na spotkaniu w Warszawie wojskowi dowódcy Sojuszu rozmawiają nie tylko o podnoszeniu gotowości bojowej i organizacji wspólnych ćwiczeń, ale też o współpracy z Unią Europejską, modernizacji wojsk poszczególnych krajów NATO oraz o misjach Sojuszu na świecie. Obecnie uczestniczy w nich około 20 tysięcy żołnierzy, w tym najwięcej w misji szkoleniowej w Afganistanie. Najmłodszą misją NATO jest misja szkoleniowa w Iraku, którą uruchomiono po lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.
Komitet Wojskowy jest najwyższym organem wojskowym NATO. Zbiera się dwa razy do roku w Brukseli i raz na posiedzeniu wyjazdowym. O wynikach rozmów w Warszawie uczestnicy mają poinformować po południu na konferencji prasowej. Większość ustaleń najprawdopodobniej jednak będzie niejawnych.