Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. twitter.com/PsailaFrank
Fot. twitter.com/PsailaFrank
źródło: https://twitter.com/msz_rp
źródło: https://twitter.com/msz_rp
źródło: https://twitter.com/wszewko?lang=pl
źródło: https://twitter.com/wszewko?lang=pl
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Według najnowszych informacji szefa francuskiego MSW, podczas wieczornej strzelaniny w Strasburgu zginęły trzy osoby. 14 osób jest rannych, w tym 8 ciężko.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wśród poszkodowanych w środowym zamachu w Strasburgu jest obywatel Polski. "Rodzina rannego została objęta opieką konsularną" - czytamy w komunikacie.

Wtorek 14.30
Twittuje Wojciech Szewko - polski wykładowca akademicki, publicysta, analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu:

Prokuratura paryska: - zamach w Strasbourgu miał charakter terrorystyczny - Cherif Chekkat , nie tylko na "liście S" ale na liście osób poszukiwanych, szczególnie niebezpiecznych (FSPRT) - był skazywany 27 razy, głównie w Niemczech.

Prokuratura paryska: - Sprawca krzyczał Allahu Akbar podczas zamachu.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, sprawca strzelaniny nie został zatrzymany i wciąż jest na wolności. Trwa za nim pościg. Wcześniej miał być postrzelony jeszcze na miejscu zdarzenia. Mężczyzna został zidentyfikowany dzięki zapisom z ulicznych kamer. To 29-latek notowany za przestępstwa kryminalne. Urodzony w Strasburgu i tam mieszkający, który znany jest policji z udziału w licznych napadach na banki we Francji i w Niemczech. Był uzbrojony w karabinek automatyczny i nóż. Miał zostać aresztowany we wtorek rano za nieudany napad rabunkowy, podczas którego zginęła jedna osoba. Sprawca uciekł a wieczorem zaatakował tłum ludzi, którzy przyjeżdżają do Strasburga w związku z odbywającym się słynnym jarmarkiem bożonarodzeniowym.

Jak twierdzi agencja DPA, sprawca zamachu ma północnoafrykańskie pochodzenie. W 2017 roku został deportowany z Niemiec do Francji. W Niemczech odbył wcześniej karę więzienia.

Przeszukując jego mieszkanie policja znalazła granaty. Jego nazwisko figuruje także w spisie osób, których poglądy uległy radykalizacji pod wpływem dżihadu.

W pościgu bierze udział kilkuset policjantów i żandarmów, a także jednostki specjalne, antyterroryści i załogi dwóch śmigłowców.

Do strzelaniny w stolicy Alzacji doszło w pobliżu katedry i słynnego jarmarku bożonarodzeniowego, tłumnie odwiedzanego zarówno przez mieszkańców miasta i okolic, jak i przez turystów. Śródmieście Strasburga jest otoczone kordonem policji.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner oświadczył, że miasto jest pod wzmocnioną kontrolą patroli policji i wojska. Odwołano wszystkie imprezy, by policjanci skierowani do pilnowania porządku mogli się skoncentrować na poszukiwaniach sprawcy. Szkoły, gimnazja i licea będą czynne, zamknięte są przedszkola i podstawówki.

Rząd wprowadził stan alarmu antyterrorystycznego. To najwyższy stopień pogotowia związanego z zagrożeniem terrorystycznym. Stwarza on możliwość wprowadzenia nadzwyczajnych środków, takich jak zamknięcie dróg, metra, uszczelnienie granic, a także nasilenia walki z zagrożeniem ze strony dronów i cyberataków.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji wezwało za pośrednictwem Twittera mieszkańców Strasburga do pozostania w domach. Apeluje o to także miejscowa prefektura. Budynki Parlamentu Europejskiego zostały zamknięte, pracownicy i europosłowie zostali poproszeni o pozostanie wewnątrz.

Niemiecka policja federalna poinformowała na Twitterze, że w związku z atakiem w Strasburgu wzmocniła kontrole na granicy z Francją. Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że nie ma pewności, czy napastnik jest nadal we Francji.

Sekretarz stanu we francuskim MSW Laurent Nunes poinformował, że napastnik kilkakrotnie przebywał w więzieniu, gdzie jego poglądy się zradykalizowały. Według Laurenta Nunesa, nic nie wskazywało na to, że przejdzie do czynów, dlatego trafił do akt tylko ze względu na swoje poglądy.

Solidarność z bliskimi ofiar wyraził w nocy na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

Strasburg nazywany jest przez Francuzów "stolicą świąt" - co roku stawiana jest tam jedna z najwyższych w kraju choinek, a ulice zabytkowego centrum są bogato ozdabiane. Miasto na święta przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Po ataku terrorystycznym w Strasburgu, na znak żałoby, unijne flagi przed Komisją Europejską w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. Szef Komisji Jean-Claude Juncker potępił atak.

„Moje myśli są z ofiarami strzelaniny. Strasburg jest symbolem miasta pokoju i demokracji. Wartości, których zawsze będziemy bronić” - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty