Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek, po raz pierwszy od wyborów z 13 października, zbierze się parlament.
W południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Obrady otworzy marszałek senior Antoni Macierewicz. Pełnienie tej funkcji powierzył mu prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, marszałek senior (o godzinie 11:00) i prezydent (o godzinie 11:45) złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Lech Kaczyńskiego, świętego Jana Pawła II, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów - ofiary II wojny światowej oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, marszałek senior przyjmuje ślubowanie od 460 posłów. Następnie przeprowadza wybór marszałka Izby. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Po wyborze marszałek przejmuje prowadzenie obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków na tych samych zasadach, na jakich wybrano marszałka Sejmu. Ich liczbę określa się w drodze uchwały.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybiera się też 20 sekretarzy, których zgłasza Prezydium Izby. Posłowie wybiorą też 16 członków Trybunału Stanu oraz 2 zastępców przewodniczącego TS. Podczas pierwszego posiedzenia, premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji rozpocznie się o godzinie 16.00. Wybrany ma zostać marszałek izby, trudno jednak jednoznacznie przewidzieć wynik głosowania.

W październikowych wyborach Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w Senacie 48 mandatów, Koalicja Obywatelska - 43, PSL - 3, a SLD - 2. Czworo senatorów startowało z własnych komitetów. Z relacji medialnych wynika, że trzech z nich sympatyzuje z opozycją.

Z parlamentarnej arytmetyki wynika więc, że większość w izbie wyższej należy do senatorów opozycyjnych. Marszałek Senatu poprzedniej kadencji, Stanisław Karczewski, przyznał jednak w rozmowie z radiową Jedynką, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy mające na celu osiągnięcie większości. "Ta większość nie jest stabilna. Sytuacja w Senacie bliska jest remisowi. Wszystko jest możliwe. Nie wiem, co wydarzy się jutro [we wtorek]. Na pewno jeżeli Prawu i Sprawiedliwości nie uda się uzyskać większości na jutro, to będziemy starali się ją zdobyć w trakcie kadencji" - mówił Stanisław Karczewski.

Jeśli Prawu i Sprawiedliwości uda się przeciągnąć senatorów niezależnych bądź opozycyjnych na swoją stronę, partia rządząca zachowa większość w obu izbach i będzie mogła wybrać "swojego" marszałka. Kandydatem prawicy jest Stanisław Karczewski.

Jeśli układ sił się nie zmieni, to marszałkiem najpewniej zostanie kandydat opozycji, Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej. Po ogłoszeniu nominacji mówił dziennikarzom, że w jego opinii w Senacie drzemie "ogromny potencjał intelektualny", a jeśli uda się mu uzyskać wymaganą większość, to zamierza zabiegać o to, by prace prowadzone były "normalnie, w oparciu o merytoryczną debatę".

Inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji otworzy prezydent Andrzej Duda. Wtorkowe obrady, do czasu wyboru nowego marszałka, będzie prowadziła marszałek senior, Barbara Borys-Damięcka.
Relacja Małgorzaty Naukowicz [IAR]
Relacja Karola Surówki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty