Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
W sobotę około godziny 20.30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 44 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w sobotę przybyło w Polsce 111 zarażonych osób.
Godzina 20.40
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 44 nowych przypadkach koronawirusa, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi. Ogółem stwierdzono w Polsce 536 przypadków zakażenia, pięć osób zmarło.

Nowe przypadki dotyczą: 20 osób z województwa mazowieckiego, 15 osób z łódzkiego, 5 osób z wielkopolskiego, 2 osób z kujawsko-pomorskiego i po jednej osobie z województw lubelskiego i świętokrzyskiego.

Godzina 20.30
Ponad 12,5 tysiąca ofiar śmiertelnych i niemal 300 tysięcy osób zakażonych na całym świecie - to najnowsze dane na temat pandemii, jakie podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland.

W sobotę po raz kolejny gwałtownie wzrosła liczba osób, które zmarły we Włoszech. W ciągu ostatniej doby władze odnotowały niemal 800 przypadków śmiertelnych, a od wybuchu epidemii jest ich ponad 4800. Wzrosła też liczba ofiar w Iranie do półtora tysiąca oraz w Hiszpanii do 1375. Według podawanych przez naukowców danych, rośnie równocześnie liczba osób, które zostały wyleczone. Obecnie to 91,5 tysiąca osób na całym świecie, głownie w Chinach i Iranie.

Kolejne kraje wprowadzają restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W Jordanii za nieuzasadnione wyjście z domu można trafić do więzienia. Nakaz pozostania w domach wprowadzono w pięciu amerykańskich stanach, w tym w Nowym Jorku, Kalifornii oraz Illinois.

Zarówno politycy jak i Światowa Organizacja Zdrowia apelują do młodych ludzi na całym świecie o rozwagę i o pozostawanie w domach. Przypominają, że młodzież może nieświadomie zarażać innych, a samemu nie mieć objawów koronawirusa.

Godzina 18.15
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 40 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce zakażonych jest 492 osoby, w tym pięć zmarło.

Potwierdzone przypadki dotyczą 19 osób z województwa łódzkiego, 7 osób z województwa śląskiego, 5 z województwa podkarpackiego, 5 osób z województw dolnośląskiego, 3 osób z województwa pomorskiego i 1 osoby z województwa małopolskiego.

W związku z epidemią koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 1047 osób. Liczba objętych kwarantanną wynosi 54 814, a liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju wynosi 74 106. Ponadto 56 623 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.


Godzina 13.00
Polska:
W sumie w Polsce zakażonych zostało 452 osób, w tym pięć zmarło.

- Na terenie województwa zachodniopomorskiego zarejestrowaliśmy 10. potwierdzony przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - poinformowała w sobotę rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie.

Świat:
Ponad 11 tysięcy ofiar śmiertelnych i 275 tysięcy zakażonych - to najnowsze dane o pandemii koronawirusa na świecie podawane przez renomowany Uniwersytet Johna Hopkinsa w amerykańskim Maryland.

Światowa Organizacja Zdrowia kolejny raz zaapelowała do ludzi na całym świecie o pozostawanie w domach. Kolejne kraje wprowadzają też restrykcje za złamanie nakazów, włącznie z karami więzienia.

Najwięcej ofiar wirus pochłonął we Włoszech, gdzie zmarło dotąd ponad 4 tysiące osób.

W Chinach zanotowano ponad 3 tysiące ofiar, choć pojawiają się sygnały, że epidemia w Państwie Środka może ustępować. Trzeci dzień z rzędu nie ma tam nowych zakażeń. Z kolei w Hiszpanii liczba zabitych wzrosła właśnie do 1300 osób, a w Izraelu liczba zakażonych podskoczyła do 883 osób.

Władze wielu krajów na świecie, głównie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji wydały nakaz pozostawania w domach poza pojedynczymi przypadkami. W Jordanii zakaz przebywania na zewnątrz obowiązuje od rana, a ogłosiły go syreny w Ammanie. Za jego złamanie można trafić do więzienia na rok.

W Australii policja zamknęła plażę Bondi w Sydney po tym jak pojawiły się tam tłumy osób, chcące skorzystać z dobrej pogody. - To najbardziej nieodpowiedzialne zachowanie, jakie widzieliśmy. Zabronione jest zgromadzenie więcej niż 500 osób. Zamknęliśmy plażę, by chronić życie tych ludzi - wyjaśniał minister stanu Nowa Południowa Walia David Elliott.

Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła w piątek specjalny numer w komunikatorze WhatsApp. Osoby, które zapiszą się na listę będą mogły codziennie otrzymywać najnowsze informacje na temat pandemii a także porady specjalistów, jak uchronić się przed wirusem i co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia.

Według WHO, w ciągu pierwszych godzin na listę zapisało się 6 milionów osób na całym świecie.


Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty