Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Koronawirus nadal uderza w gospodarkę Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu kolejne 6 milionów 600 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
To już trzeci tydzień gwałtownego wzrostu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie pracę straciło 16 milionów 780 tysięcy Amerykanów. Według ekonomistów liczba ta będzie nadal rosła. Eksperci nie są jednak w stanie przewidzieć kiedy firmy przestaną zwalniać pracowników. Niektórzy ostrzegają jednak, że bezrobocie może sięgnąć nawet 15 procent.

Kryzys najbardziej uderzył w restauracje, bary, przemysł turystyczny i rozrywkowy, linie lotnicze oraz sieci handlowe. By złagodzić skutki kryzysu amerykański Kongres uchwalił pakiet pomocy dla małych i dużych firm. Mogą się one ubiegać o pożyczki federalne, które zostaną umorzone w tej części jaka zostanie przeznaczona na utrzymanie zatrudnienia.

Przedłużono także okres pobierania zasiłków dla bezrobotnych i podniesiono ich wysokość o 600 dolarów miesięcznie. Według nowych zasad mogą się o nie także ubiegać osoby samozatrudnione oraz na umowach o dzieło.

Amerykański parlament i Biały Dom pracują obecnie nad kolejnym pakietem antykryzysowym.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty