Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku szereg europejskich krajów luzuje ograniczenia nałożone na obywateli w związku z epidemią koronawirusa.
W Niemczech otwarte zostaną muzea, świątynie, salony fryzjerskie, ogrody zoologiczne czy memoriały. W części krajów związkowych (Saara, Saksonia-Anhalt, Brema) stopniowo będą otwierane szkoły.

Część obiektów kulturalnych, bary, restauracje, boiska, place zabaw pozostają zamknięte. Gromadzenie się w większe skupiska jest zakazane do końca sierpnia. Zostaje wprowadzony nakaz zakładania maseczek w sklepach i w transporcie publicznym.

Większość sklepów o powierzchni poniżej 800 metrów kwadratowych została otwarta 20 kwietnia.

We Włoszech
będzie wolno spotykać się w gronie rodzinnym oraz - w ograniczony sposób - w gronie znajomych. Zostaną otwarte parki - jednak z obowiązkiem zachowywania społecznego dystansu. Można będzie bez ograniczeń jeździć na rowerze, spacerować i uprawiać jogging.

W gospodarce zostają uruchomione sektory: produkcji i budowlany, a także handel hurtowy dla tych sektorów.

Wznowione zostaną indywidualne treningi sportowe, we wszystkich dyscyplinach, również dla piłkarzy.

Podróżowanie pozostaje ograniczone do gminy zamieszkania i jest ograniczone do spraw zawodowych i zdrowotnych. 1 czerwca otwarte zostaną restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Szkoły są zamknięte do września.

W Hiszpanii w poniedziałek zostaną otwarte punkty usługowe takie jak fryzjerzy, pod warunkiem, że klienci będą przyjmowani pojedynczo i po wcześniejszym umówieniu. Na Balearach i wyspach Kanaryjskich otwarte zostaną sklepy, muzea, hotele, tarasy, ogródki kawiarniane jednak z rygorystycznymi obostrzeniami co do liczby korzystających z nich osób.

W kontynentalnej części kraju podobne poluzowania zostaną wprowadzone 11 maja. Szkoły pozostają zamknięte do września.

Do końca okresu społecznej kwarantanny obowiązuje zakaz podróżowania poza prowincję zamieszkania oraz nakaz zakładania maseczek w środkach komunikacji publicznej.

W Belgii
firmy zaczną wznawiać działalność w pełnym wymiarze, ale z zagwarantowaniem dystansu między pracownikami. Dozwolona będzie aktywność sportowa na świeżym powietrzu, ale bez kontaktu fizycznego - na przykład tenis.

Wprowadzony zostaje natomiast nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym dla osób powyżej 12 roku życia.

Większość sklepów zostanie otwarta dopiero w następny poniedziałek.

Od 18 maja otwarte zostaną muzea, będzie też można organizować prywatne spotkania w większym gronie. Lekcje wznowią niektóre szkoły, z zastrzeżeniem, ze w klasie nie będzie przebywało więcej niż 10 uczniów.

W Portugalii zostaną otwarte sklepy o powierzchni do 200 metrów kwadratowych, ale ich klienci będą usieli zakładać maseczki. Otwarte zostaną księgarnie, salony samochodowe, a także gabinety fryzjerskie i kosmetyczne - z zastrzeżeniem, że klientów będą przyjmowały po wcześniejszym umówieniu.

Ponownie wznowi pracę część usług publicznych - na przykład urzędy skarbowe.

18 maja rozpoczną się pierwsze - po ponad dwumiesięcznej przerwie - zajęcia w części szkół. W pierwszej kolejności na lekcje pójdą uczniowie dwóch najstarszych klas gimnazjów. Otwarte zostaną też muzea, galerie, restauracje i kawiarnie. 1 czerwca do pracy wracają żłobki, teatry i kina.

Na Węgrzech - poza Budapesztem - otwarte zostaną ogródki kawiarniane, plaże i łaźnie. Sportowcy wznowią swoje treningi. Zostaje wprowadzony nakaz noszenia maseczek w sklepach i w transporcie publicznym.

W Grecji otwarte zostaną księgarnie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy z elektroniką, artykułami sportowymi oraz centra ogrodnicze. Tydzień później otwarte zostaną wszystkie pozostałe sklepy, za wyjątkiem galerii handlowych, które wznowią pracę 1 czerwca.

W Austrii 100 tysięcy uczniów ostatnich klas powróci do szkoły, by przygotować się do egzaminów. Tydzień później do szkół powróci 700 tysięcy dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

29 maja do szkolnych ławek powróci 300 tysięcy uczniów powyżej 14 roku życia.

Klasy będą podzielone na dwie grupy - każda grupa klas będzie uczęszczała do szkół przez pół tygodnia, aby w szkołach możliwe było zachowanie dystansu społecznego.

Na Islandii
zajęcia wznawiają uniwersytety, otwarte zostają muzea, salony fryzjerskie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty