Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
źródło: twitter.com/PremierRP
Trzeci etap znoszenia obostrzeń wchodzi w życie od przyszłego poniedziałku. Co się zmieni?
W środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim ogłosili kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Premier poinformował, że od 18 maja w Polsce będą mogły być otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Szef rządu zapowiedział, że od poniedziałku zakłady mogą być otwierane, jeśli będą przestrzegały wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.


Od 18 maja zwiększony zostaje także limit pasażerów w komunikacji miejskiej. Do tej pory pojazdy komunikacji miejskiej mogły przewozić maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe.


Od 18 maja rząd umożliwi również otwarcie usług gastronomicznych - restauracji, barów czy kawiarni. Szef rządu zaznaczył, że wszystkie lokale gastronomiczne będą musiały działać z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Minister zdrowia powiedział, że w tej chwili jest jeszcze za wcześnie na organizowanie wesel czy innych tego typu dużych imprez. Łukasz Szumowski podsumował, że należy czekać z organizacją dużych uroczystości, na których nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.


Natomiast od 25 maja w szkołach ruszą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla kas 1-3. Uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli, aby przygotować się do egzaminów. A od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów. Szef rządu podkreślił, że to rodzice będą decydować, czy dzieci i młodsza młodzież będą posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że od poniedziałku, za zgodą uczniów, będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w technikach i szkołach policealnych. Ponadto - jak mówił szef resortu - od 18 maja mogą też funkcjonować szkolne schroniska młodzieżowe, a także domy kultury oferujące zajęcia pozaszkolne.

Minister edukacji podkreślił, że nie wszystko da się przekazać uczniom w formie zdalnej, a do tej pory tylko takie zajęcia były możliwe.

Szef resortu edukacji powiedział, że od poniedziałku mogą działać miejsca noclegowe dla młodzieży, pod warunkiem, że będą przestrzegane tam zasady bezpieczeństwa sanitarnego, które obowiązują już na przykład w hotelach.

Minister Dariusz Piontkowski dodał, że funkcjonować będą mogły także domy kultury oferujące zajęcia pozaszkolne.

Od 25 maja ma zostać przywrócona również możliwość prowadzenia zajęć na uczelniach: dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz tych, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.


Podczas konferencji poformowano też, że od 18 maja wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze. Zwiększono limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (plus 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (plus 4 trenerów).

Zajęcia będą mogły się odbywać także w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób, plus trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób, plus dwóch trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby, plus dwóch trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby, plus trzech trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Premier zapowiedział, że od najbliższej niedzieli zostanie zwiększony limit osób w kościołach. Mateusz Morawiecki podkreślał, że kościoły nadal są "dalekie od wypełnienia". Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Polska zdecydowała ponadto o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Premier na swoim Twitterze napisał, że "w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego przedstawiamy 3. etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego."


Premier Mateusz Morawiecki ponowił apel, by przestrzegać zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz by utrzymywać dyscyplinę. Ogłaszając kolejne decyzje dotyczące odmrażania gospodarki, szef rządu podkreślał, że powrót do normalności jest możliwy dzięki odpowiedzialności - stosowaniu środków ochrony osobistej i zachowywaniu dystansu społecznego. Premier mówił, że dzięki temu w Polsce nie doszło do gwałtownego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że droga do pokonania wirusa jest jeszcze daleka, ale - jak mówił - "dziś jest więcej nadziei, że będzie to zwycięska walka. Pamiętajmy o odpowiedzialności (...) podtrzymujemy tę nadzieję (...). "Bądźmy solidarni, dbajmy o siebie" - mówił premier.

W kwietniu rząd przedstawił czteroetapowy harmonogram znoszenia ograniczeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas wcielono w życie dwa etapy odmrażania gospodarki - między innymi zwiększono liczbę osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach, otwarto galerie handlowe, miejsca noclegowe oraz umożliwiono otwarcie placówek kulturalnych - takich jak muzea i biblioteki.

Szef rządu zapowiedział, że od poniedziałku zakłady mogą być otwierane, jeśli będą przestrzegały wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja zwiększony zostaje limit pasażerów w komunikacji miejskiej.
Szef rządu zaznaczył, że wszystkie lokale gastronomiczne będą musiały działać z zachowaniem rygorów sanitarnych.
Szef rządu poinfomował, że od 25 maja w szkołach będą się odbywały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla kas 1-3.
Mateusz Morawiecki powiedział, że od 25 maja uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli, aby przygotować się do egzaminów.
Relacja Karola Surówki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty