Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Trzy senackie komisje przerwały pracę nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Posiedzenie zostanie wznowione we wtorek, 26 maja w południe.
- Przeprowadzenie wyborów to konstytucyjny obowiązek - podkreślał poseł wnioskodawca Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy doprowadzić do uchwalenia podstaw przeprowadzenia tych wyborów w ten sposób, żeby 7 sierpnia prezydent wybrany na kolejną pięcioletnią kadencję był już w Pałacu Prezydenckim.

Podczas posiedzenia komisji senatorowie zgłosili poprawki. Senator Marek Borowski zaproponował zmiany dotyczące między innymi kalendarza wyborczego, wyznaczania terminu wyborów przez Marszałka Sejmu w uzgodnieniu z Państwową Komisją Wyborczą i terminu zgłaszania kandydatów.

Senator Borowski wyjaśnił, że zgodnie z opiniami konstytucjonalistów ustawę należałoby odrzucić, jednak ponieważ wtedy obowiązywałaby ustawa o wyborach korespondencyjnych zdecydował się zaproponować zmiany.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie Ministra Zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Zaproponowane przepisy dają też możliwość Marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić Minister Zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, Marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty