Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W wielu amerykańskich miastach, nie tylko nie ustają, ale nasilają się akcje przeciwko policji. Protestujący niszczoną też pomniki konfederatów i żądają wykreślenia
książek Marka Twaina z amerykańskiej literatury.
W Seattle, w stanie Waszyngton, protestujący przeciwko rasizmowi, zajęli miejski ratusz i siedzibę departamentu policji.

W centrum miasta, wokół ratusza, budynków stanowych i siedziby policji, protestujący członkowie organizacji "Black life matter" ("Życie czarnych ma znaczenie") utworzyli tzw. "Strefę wolną od gliniarzy". Otoczyli ją barierkami wyniesionymi z siedziby policji, którą funkcjonariusze na polecenie skrajnie lewicowego burmistrza i gubernatora, musieli opuścić.

Na placu wyświetlane są antyrasistowskie filmy i rozdawana żywność. Rozkładane są namioty. Gromadzi się coraz więcej ludzi.

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, aby władze miasta zaprowadziły porządek, ostrzegając, że jeśli nie rozprawią się z demonstrantami, to podejmie działania. Burmistrz i gubernator zlekceważyli to ostrzeżenie.

W ponad dziesięciu amerykańskich miastach zniszczono pomniki Krzysztofa Kolumba i konfederatów. W Kolorado - tablicę upamiętniającą rzeź Ormian i kilka pomników bohaterów I wojny światowej.

HBO Max zawiesiło wyświetlanie filmu "Przeminęło z wiatrem", uznając go za rasistowski.
Relacja Małgorzaty Kałuży [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty