Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Po protestach przeciwko brutalności policji, które odbywały się przez ostatnie dwa tygodnie, sytuacja w Stanach Zjednoczonych uspokoiła się.
Choć niewielkie grupy demonstrantów wciąż maszerują ulicami Waszyngtonu, miasto opuściła większość żołnierzy Gwardii Narodowej. W stolicy USA wyczyszczono większość pomników pomalowanych w czasie manifestacji.

Choć Biały Dom nadal jest ogrodzony betonowymi barierkami i wysokimi metalowymi siatkami, ulice w centrum miasta zostały odblokowane. Ze skrzyżowań zniknęła większość wozów bojowych i żołnierzy Gwardii Narodowej. Przy Parku Lafayetta, gdzie odbywały się najbardziej burzliwe demonstracje, zbierają się niewielkie grupy protestujących, którzy skandują hasła przeciwko brutalności policji. Na siatce odgradzającej manifestantów od Białego Domu uczestnicy protestów umieszczają plakaty i tablice z napisami wyrażającymi sprzeciw wobec rasizmu i prezydenta Donalda Trumpa. Umieszczono ich na niej co najmniej kilkaset.

Tymczasem służby parkowe kontynuowały czyszczenie pomników, na których wypisano sprayem hasła wymierzone w policję. Wcześniej wodą pod ciśnieniem usunięto farbę z pomnika II wojny światowej, ściany Pomnika Lincolna oraz postumentu pomnika Kazimierza Pułaskiego. Wczoraj wyczyszczono pomniki Tadeusza Kościuszki i niemieckiego bohatera wojny o niepodległość USA Barona von Steubena.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty