Na jednodniowym posiedzeniu zbiera się w piątek Sejm. Posłowie zajmą się między innymi prezydenckim projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Będą też głosować nad poprawkami Senatu do tarczy antykryzysowej 4.0 oraz ustawy o dodatku solidarnościowym.
Odbędzie się też drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który zakłada między innymi, że zbrodnie komunistyczne nadal będą ścigane po 31 lipca tego roku.
Po południu posłowie mają głosować nad poprawkami Senatu do tarczy antykryzysowej 4.0. Ustawa wprowadza między innymi dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez epidemię koronawirusa. Sejm zajmie się też poprawkami Senatu do ustawy o dodatku solidarnościowym, który ma być świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek ma wynosić 1400 złotych miesięcznie.
W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada między innymi zniesienie obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy.
Ponadto proponowane przepisy umożliwią dobrowolne korzystanie przez kierowców z elektronicznej wersji dokumentu na smartfonie, czy zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy jego przerejestrowaniu.
Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji.
Elektroniczne prawo jazdy technicznie jest gotowe jako kolejna z funkcji aplikacji na smartfony mObywatel. Rozwiązanie czekają jeszcze testy i przejście przez proces legislacyjny. „Będziemy zapraszali wybranych użytkowników do testowania głównie pod kątem poprawności danych, które są zawarte w rejestrach lokalnych. Czekamy de facto tylko na uchwalenie ustawy, która znosi mandaty za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie. Wtedy będziemy mogli udostępnić aplikację wszystkim” - wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski.
W przypadku kontroli kierowców, na przykład przez policję, odpowiednie służby sprawdzą dane i uprawnienia w centralnej ewidencji kierowców.
Poza tym nowelizacja przewiduje też chociażby zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej, którą umieszcza się w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Autoryzowane salony sprzedaży samochodów będą mogły na miejscu załatwić formalności związane z rejestracją nowego pojazdu. Klient będzie miał możliwość odebrania już zarejestrowanego auta.