Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
W środę, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę - o 19:00 przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej rozpocznie się demonstracja. Jej celem jest przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar.
Organizatorami manifestacji są Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej, które zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w manifestacji. W mediach społecznościowych informują, że wydarzenie ma między innymi przypomnieć o prawdziwych powodach sowieckiej agresji, która miała miejsce 17 września 1939 roku, i przeciwstawić się odrzucaniu prawdy historycznej przez obecne władze Rosji.

Władze ZSRR w oficjalnej nocie dyplomatycznej z 17 września 1939 roku podały, że powodem wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski było "wzięcie pod opiekę" ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi. Uznali oni, że w wyniku ataku III Rzeszy państwo polskie przestało istnieć. W rzeczywistości agresja była wynikiem zapisów tajnego protokołu dodatkowego w Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Dokument podpisany 23 sierpnia 1939 roku między ZSRR a III Rzeszą opisywał szczegóły wspólnej napaści i podziału II Rzeczypospolitej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty