Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / Tumisu (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Tumisu (CC0 domena publiczna)
Mimo końca brexitowego okresu przejściowego, po ustaniu ograniczeń pandemicznych, wciąż bez większych problemów będzie można przybywać do Londynu, Edynburga czy Belfastu na weekend, urlop, czy w odwiedziny do rodziny.
W Królestwie można zostać przez maksymalnie sześć miesięcy. Aż do jesieni, do przekroczenia granicy wciąż wystarczy dowód.

Nie dotyczy to jednak Polaków na stałe mieszkających na Wyspach. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej sprawi, że do wjazdu na Wyspy dowód wystarczy przynajmniej do końca 2025 roku. Polacy mieszkający w Królestwie zachowają dotychczasowe prawa. Ale brexit sprawi, że nieco ograniczone będzie ich prawo do opieki zdrowotnej na terenie Unii, a więc w większości przypadków również w Polsce. Już teraz trzeba wyrobić sobie nową kartę EHIC, odpowiednik karty EKUZ. Poprzednia straciła ważność.

Swobodny napływ imigrantów do Królestwa się skończył. Ale konsul Stąsiek mówi Polskiemu Radiu, że wciąż możliwe jest łączenie rodzin dla tych Polaków, którzy mieszkali na Wyspach przed 1 stycznia. Oni mogą starać się sprowadzić rodziców, czy małżonka.

Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską niemal rok temu. W piątek jednak zmiany stały się odczuwalne. Skończył się okres przejściowy. Brytyjczycy utracili wiele praw unijnych obywateli: między innymi związanych z podejmowaniem pracy i studiowaniem. Ich pobyt turystyczny w Unii też został ograniczony do 90 dni w ciągu pół roku.
W Królestwie można zostać przez maksymalnie sześć miesięcy. Aż do jesieni, do przekroczenia granicy wciąż wystarczy dowód - przypomina konsul RP w Londynie, Mateusz Stąsiek.
Konsul Stąsiek mówi Polskiemu Radiu, że wciąż możliwe jest łączenie rodzin dla tych Polaków, którzy mieszkali na Wyspach przed 1 stycznia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty