Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rząd przedstawił harmonogram szczepień przeciw COVID-19 na najbliższe tygodnie. Od połowy marca preparat przyjmą przewlekle chorzy, tydzień później 22 marca - osoby między 60. a 65. rokiem życia oraz służby mundurowe.
Rząd przedstawił harmonogram szczepień na najbliższe tygodnie. Kluczowe daty to 7, 15 i 22 marca.

Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformował, że do 7 marca ma się zakończyć szczepienie nauczycieli. Zaznaczył, że jest to data orientacyjna, ponieważ zależy od tego, na kiedy szkoły umówią się z placówkami medycznymi na szczepienia.

7 marca rozpocznie się szczepienie uzupełniające kadry medycznej. Minister Michał Dworczyk podkreślał, że "jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 procent lekarzy już się zaszczepiło". Dodał, że pozostaje jeszcze grupa lekarzy i przedstawicieli personelu medycznego, którzy nie otrzymali jeszcze szczepienia z powodu opóźnienia i zmniejszenia dostaw szczepionki. Zgodnie z wytycznymi, w szczepieniu uzupełniającym grupa "zero" ma być szczepiona preparatem firmy AstraZeneca.

Według przedstawionego harmonogramu, 15 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1b, czyli osób przewlekle chorych. Minister Dworczyk ocenił, że zaszczepienie całej tej grupy, czyli około 70 tysięcy osób potrwa około tygodnia. Zastrzegł, że nie wiadomo, ile osób z niej będzie chciało się poddać szczepieniu. Osoby z tej grupy otrzymają szczepionkę firm Pfizer i Moderna.

22 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c, czyli służb mundurowych oraz szczepienia pacjentów pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Obie te grupy będą szczepione szczepionką AstraZeneca. Michał Dworczyk zaznaczył, że ponieważ będą to już szczepienia populacyjne, to w związku z tym, na początku marca rozpoczną się zapisy na nie.

Minister dodał, że w drugim kwartale mają zostać uruchomione zapisy na szczepienia koronawirusowe dla seniorów 70 plus, którym nie udało się zaszczepić. Choć osoby z tej grupy wiekowej rejestrowano od 22 stycznia, dla wielu z nich zabrakło miejsc, zwłaszcza w dużych miastach.

Michał Dworczyk wyjaśnił, że zapisy na kolejne terminy dla tej grupy rozpoczną się po uzyskaniu od producentów wiążących informacji, co do dostaw w tym okresie. "Na razie tych informacji nie mamy. Interweniujemy zarówno przez Komisję Europejską, jak i u producentów" - mówił pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień. Seniorzy 70 plus będą szczepieni preparatami Pfizera-Biontech i Moderny.

Szef Kancelarii Premiera dodał, że obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy wyrazili gotowość zaszczepienia się. Jak mówił minister Michał Dworczyk, będą oni automatycznie zapisani na pierwsze kwietniowe terminy. Pozostałe osoby z tej grupy wiekowej będą musiały zapisać się w tradycyjny sposób np. przez infolinię lub profil zaufany.

Do tej pory zaszczepiono ponad 2,5 miliona osób, w tym ponad 800 tysięcy osób obiema dawkami szczepionki.
Relacja Joanny Stankiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty