Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 8 kwietnia postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich.

Daniel Obajtek mówił TVP Info, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocą prawa. Zauważył, że wcześniej uzyskano wszystkie wymagane zgody, w tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjąłby decyzję w trakcie przejęcia, to kupująca spółka nie mogłaby przejąć udziałów. "W momencie kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, to mamy prawo, jako właściciel, wykonywać swoje w tym zakresie prawa" - dodał Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen zapowiedział, że spółka będzie zarządzała Polska Press. "Nie możemy w żaden sposób tego wykonać, bo stracilibyśmy sterowność tą spółką" - powiedział Daniel Obajtek. Jak tłumaczył, zakupiona spółka mogłaby za rok lub dwa stracić płynność i zmierzać w kierunku upadłości.

Daniel Obajtek napisał też na Twitterze, że "nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia". "W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - podnosi prezes PKN Orlen. Zauważa przy tym, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press". Zaznaczył, że o wydanie takiego zakazu do sądu wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich, ale "sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poinformował, że wstrzymanie przez sąd przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press jest wyłącznie środkiem tymczasowym. Zaznaczył, że postanowienie sądu nie podważa wydanej przez UOKiK decyzji, a sędzia wydał wyłącznie środek tymczasowy do czasu merytorycznego rozpoznania odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tomasz Chróstny powiedział, że ze zdumieniem przyjął zastosowanie środka tymczasowego "tak mocno ingerującego w prawa przedsiębiorców". Prezes UOKiK poinformował, że 7 kwietnia przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku ze złożonym odwołaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zauważył przy tym, że chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydał postanowienie bez zapoznania się ze stanowiskiem UOKiK oraz z aktami sprawy.

UOKiK analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość odwołania się od postanowienia sądu. 5 lutego 2021 roku prezes UOKiK zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Transakcji Orlen dokonał w grudniu ubiegłego roku.
Obajtek mówi, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocą prawa.
Obajtek dodał, że Orlen będzie zarządzał spółką.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty