Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Mat. Sejm RP
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała w orędziu radiowo-telewizyjnym, że obrona granic Polski jest priorytetem.
Co najmniej ośmiuset migrantów próbuje przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy - informuje Straż Graniczna. Żadnej z tych osób nie udało się dotąd przedostać na teren Polski. Według informacji rządu, po stronie białoruskiej jest między 3000 a 4000 osób, które są w bezpośredniej bliskości polskiej granicy.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu mówiła, że Polska w tej sprawie się nie ugnie.

- Zrobimy wszystko, by obronić nasze granice. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy tą migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy, wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - mówiła Marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek zauważała, że migranci są wykorzystywani przez reżim Alaksandra Łukaszenki, a w tej sprawie potrzebna jest w Polsce jedność. Marszałek Elżbieta Witek zapewniała, że granica jest dobrze pilnowana przez polskie służby.

W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej we wtorek o godzinie 16.00 zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm - informowała marszałek Elżbieta Witek. Posłowie wysłuchają informacji rządu o sytuacji w tym rejonie.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej była tematem spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, w którym uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, ministrowie i szefowie służb. Wcześniej w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym udział wziął między innymi premier Mateusz Morawiecki. Sytuacji na granicy dotyczyło także posiedzenie prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, w którym uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Białoruskie władze sprowadzają do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, by ich przewieźć na granice Unii Europejskiej. W ocenie Komisji Europejskiej to próba destabilizowania Wspólnoty przez reżim Alaksandra Łukaszenki. W tej chwili granicy polsko-białoruskiej strzeże około 4 500 funkcjonariuszy Straży Granicznej, ponad 10 000 żołnierzy oraz kilkuset policjantów.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu mówiła, że Polska w tej sprawie się nie ugnie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty