Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, że Aleksander Łukaszenka użył migrantów, aby zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej.
Polski premier podkreślił, że napływ migrantów na polsko-białoruską granicę został zatrzymany.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała Polsce wsparcie w obliczu napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

- Działania hybrydowe reżimu Aleksandra Łukaszenki destabilizują nie tylko Polskę, ale całą Europę - podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Berlinie z premierem Mateuszem Morawieckim w Berlinie.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w stolicy Niemiec jest kontynuacją dyplomatycznej ofensywy, mającej na celu poinformowanie europejskich przywódców o zagrożeniu ze strony Mińska.

Kanclerz Angela Merkel wyraziła solidarność z Polską w sytuacji kryzysu międzynarodowego, wywołanego przez ataki hybrydowe reżimu Aleksandra Łukaszenki.

- Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale musimy też zadbać o to, by migranci przebywający na terytorium Białorusi byli po ludzku traktowani - powiedziała ustępująca kanclerz, reagując tym samym na falę krytyki, jaka spadła na nią po jej rozmowach z białoruskim dyktatorem.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest poważna i wymaga zaangażowania całej Wspólnoty. Po rozmowie z ustępującą kanclerz szef polskiego rządu spotkał się jeszcze z jej następcą Olafem Scholzem. Poruszone zostały także tematy dotyczące łamania integralności terytorialnej Ukrainy i polityki energetycznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty