Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
O godz. 16.00 w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej.
Szczyt unijnych przywódców będzie poświęcony przede wszystkim konsekwencjom wojny na Ukrainie i cenom energii. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

W piątkowym podcaście, szef rządu przyznał, że po blisko 100 dniach od rozpoczęcia pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmniejszyła się presja społeczeństw na rządy w krajach Europy Zachodniej. Jak podkreślał, zarówno we Francji, jak i w Niemczech pojawiają się głosy wzywające Ukrainę do oddania Rosji części terytorium w imię pokoju.

Polski premier ponownie zaapelował o wzmocnienie sankcji wobec Kremla i tak dużego wsparcia broniącej się Ukrainy, by - jak powiedział - "rosyjska armia połamała sobie na niej zęby".

Jednak w gronie unijnej "27" nadal nie ma porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji i embarga na import rosyjskiej ropy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, Węgry nadal są niezadowolone z najnowszej propozycji.

Zgodnie z najnowszym projektem sankcje mają objąć tylko ropę transportowaną drogą morską, co stanowi około dwóch trzecich importu z Rosji, a embargo ma wejść w życie do końca roku. Natomiast wyłączony z restrykcji ma być ropociąg Przyjaźń, o co zabiegały Węgry. Rano negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji wznowią unijni ambasadorzy.

Jednak to nie usatysfakcjonowało władz w Budapeszcie. Na wczorajszym spotkaniu ambasadorów - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - przedstawiciel Węgier poinformował, że jego kraj chce wyłączenia z pakietu sankcyjnego także naftoportów. Powtórzył też postulat dofinansowania modernizacji rurociągów, by móc podłączyć się do rury z Chorwacji i zwiększenia jej przepustowości.

I choć kilka krajów uważa, że należy wziąć pod uwagę zastrzeżenia Węgier, bo chodzi o kwestie bezpieczeństwa energetycznego, to z większości stolic dobiega jednak krytyka władz w Budapeszcie za blokowanie porozumienia.

Oprócz embarga na import ropy z Rosji wiele dyskusji wzbudził też proponowany zakaz dla Rosjan nabywania nieruchomości na terenie Unii Europejskiej. Ostatecznie Komisja wykreśliła to z pakietu sankcyjnego.

Podczas szczytu prezydenci i premierzy państw członkowskich UE omówią również sposoby przeciwdziałania rosnącym cenom energii, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego oraz wzmocnienia europejskiej obronności. Z unijnymi przywódcami połączą się zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przewodniczący Unii Afrykańskiej Macky Sall.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty