Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Temat walki z wysokimi cenami energii zdominuje dzisiejsze nieformalne spotkanie unijnych przywódców w Pradze.
Wydarzenie organizuje czeska prezydencja we Wspólnocie. Główną osią sporu pozostaje to czy i jak wprowadzić limit cen gazu.

Polska zdecydowanie krytykuje niemiecką zapowiedź przeznaczenia 200 miliardów euro na pakiet pomocowy dla obywateli i firm w związku z kryzysem na rynku energii. "Na pewno na Radzie Europejskiej wywiąże się intensywna dyskusja w tym zakresie. Każdy jest krytyczny wobec propozycji niemieckiej (...) albo mamy jednolity rynek, albo go nie mamy" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wieczornym briefingu po pierwszym dniu szczytu w Pradze.

Niemcy sprzeciwiają się ogólnounijnemu pomysłowi maksymalnych cen gazu. Z kolei Francja - jak zadeklarował jej prezydent Emmanuel Macron - popiera Komisję Europejską, która wydaje się skłaniać do pomysłu oddzielenia cen gazu od energii elektrycznej. To tzw. wyjątek iberyjski, którym objęto Portugalię i Hiszpanię, a teraz takie rozwiązanie miałoby być zastosowane na poziomie europejskim.

Propozycja, której współautorem jest Polska, zakłada, że "dynamiczny korytarz cenowy" dla gazu miałby zastosowanie do wszystkich transakcji hurtowych, nie ograniczając się do importu z określonych kierunków i bez ograniczeń dla konkretnych sposobów wykorzystania błękitnego paliwa.

Autorzy pomysłu - Polska, Włochy, Belgia i Grecja - wskazują jednak, że ustalona cena powinna być "wystarczająco wysoka", tak aby rynek mógł funkcjonować. Jak czytamy w dokumencie sygnowanym przez te cztery kraje, chodzi o zniechęcenie do spekulacji, a nie sztuczne tłumienie cen na niskim poziomie.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty