Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Unia Europejska uderzyła też w syryjski reżim przy okazji sankcji wobec Rosji.
W czwartek weszły w życie restrykcje gospodarcze oraz te indywidualne polegające na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątków. Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie.

Chodzi o werbowanie najemników dla grupy Wagnera, którzy są wysyłani na Ukrainę, by wspierać w agresji rosyjskie wojska. Dlatego na czarną, unijną listę zostało wpisanych 10 osób - wojskowych, ale też właścicieli i pracowników prywatnych firm ochroniarskich w Syrii, uczestniczących w tym procederze. Aktywa w Europie dwóch syryjskich firm ochroniarskich też zostały zamrożone.

A jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, to - jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka - na czarną listę zostali wpisani politycy, wojskowi, propagandyści, członkowie rodzin oligarchów, zdrajcy Ukrainy współpracujący z rosyjskim okupantem, oraz osoby wspierające Kreml, w tym między innymi lider gangu motocyklowego "Nocne Wilki", a także członkowie tego gangu.

W sumie Unia Europejska objęła sankcjami ponad 1200 osób. Lista jest tworzona od 2014 roku, czyli pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę. Jest też na niej ponad 100 firm, instytucji, organizacji i fundacji.

W ramach ostatnich sankcji, które weszły wczoraj w życie, na listę zostały wpisane firmy z sektora zbrojeniowego i stoczniowego, zaangażowane w kradzież ukraińskiego zboża, także największy rosyjski bank - Sbierbank, wcześniej już odłączony od SWIFT-u oraz między innymi fundacja Russkij Mir, która jest narzędziem ideologicznym Putina i wspiera wojnę na Ukrainę.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty